Capital.ba

Rast potraživanja, gubitka i obaveza

30.04.2013. / 7:45

slikaBANJALUKA, Ukupna neto dobit privrede Srpske smanjena je u prošloj godini za 38 miliona maraka u odnosu na godinu ranije, dok je gubitak povećan za čak 124,9 miliona KM.

Istovremeno, kratkoročna potraživanja povećana su za čak 528 miliona maraka, pokazuju podaci Privrede komore RS.
Prema podacima Komore, ukupna neto dobit lani je iznosila 874,4 miliona KM, što je za 4,16 odsto manje nego u 2011. godini, kada je bila 912,4 miliona maraka.
S druge strane, neto gubitak je iznosio 724,7 miliona maraka, što je za 20,8 odsto više nego u 2011. godini, kada je bio 599,8 miliona KM.
Ukupna kratkoročna potraživanja privrede RS lani su iznosila 4,304 milijarde KM, što je u odnosu na 2011. godinu više za 14 odsto, kada su bila 3,775 milijardi maraka.
Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević istakao je da su se obistinile negativne prognoze Komore, koja je ukazivala na to da će doći do pada aktivnosti i da će se nastaviti loši pokazatelji.
– Velika je nelikvidnost i prezaduženost privrede. Krediti su skupi i teško dostupni, a uslovi poslovanja veoma složeni i dodatno ih otežava niz fiskalnih i parafiskalnih opterećenja. Neke od mjera koje je predložila poslovna zajednica i koje su ugrađene u Ekonomsku politiku RS za 2012. godinu, a koje nisu adekvatno realizovane, kao što su donošenje novog zakona o radu, pravovremena dodjela podsticaja, reforma javne uprave i ukidanje nekih fiskalnih i parafiskalnih opterećenja, mogle su u određenoj mjeri doprinijeti boljim uslovima za privređivanje, što bi rezultovalo i prevazilaženjem negativnih trendova u privredi RS koja je sve manje konkurentna – naglasio je Blagojević.
On je istakao da će Privredna komora i dalje insistirati na mjerama koje se tiču rasterećenja privrede i smanjenja nelikvidnosti.
– To se posebno odnosi na ukidanje fiskalnih i naročito parafiskalnih opterećenja. Veoma je bitno i pitanje zaštite domaće proizvodnje, kao i viši stepen korišćenja domaćih proizvoda i angažovanja domaćih firmi kroz javne nabavke – kazao je Blagojević.
U Privrednoj komori su istakli da su obaveze privrede Srpske u 2012. godini povećane za 1,7 milijardi KM.
– Obaveze privrede u 2012. godini su iznosile 14,766 milijardi maraka, što je za 13,35 odsto više nego u 2011. godini, kada su iznosile 13,027 milijardi KM – kazali su u Komori.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da treba nastaviti insistirati na realizaciji mjera koje se već duže vrijeme deklarativno ponavljaju.
– Tu, prije svega, mislim na reformu poreske politike koja bi išla u pravcu smanjenja opterećenja rada, odnosno poreza i doprinosa, a manjak u budžetu bi trebalo da se riješi kroz progresivne stope poreza na dohodak, kao i kroz uvođenje diferencirane stope PDV-a – istakao je Grabovac.
On je naglasio da Vlada mora naći način kako da rastereti privredu, odnosno kako da poboljša likvidnost.
– Vlada insistira i koristi razne metode prisile za naplatu svojih potraživanja, dok sebi dozvoljava taj luksuz da duguje privrednicima mjesecima. Vlada bi trebalo da obezbijedi ili neku kompenzaciju ili da ograniči rokove plaćanja – naglasio je Grabovac.
Potraživanja
U strukturi ukupnih kratkoročnih potraživanja, potraživanja od kupaca iz inostranstva iznosila su 452,8 miliona KM, dok su u 2011. godini iznosila 378,5 miliona maraka.
Potraživanja od kupaca u zemlji u 2012. godini iznosila su 2,613 milijardi KM, a godinu ranije 2,379 milijardi maraka.
Potraživanja od povezanih lica lani su iznosila 807 miliona KM, a u 2011. godini 663,3 miliona, dok su potraživanja iz specijalnih poslova iznosila 118,9 miliona KM, a godinu ranije bila su 102 miliona KM. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!