Capital.ba

Rast cijena nafte

31.01.2012. / 16:30

LONDON/NJUJORK, Cijene nafte poskočile su danas na svjetskim tržištima, podstaknute zabrinutošću za snabdijevanje ali i nadom da će dogovor o rješenju za grčke dužničke probleme i sporazum o stožoj budžetskoj disciplini u evrozoni podržati snažniji privredni rast u svijetu a time i veću potražnju za energijom.

Cijena barela sirove nafte poskočila je u jednom trenutku na londonskom tržištu za 3,15 dolara, na 113,90 dolara, da bi se kasnije stabilizovala na oko 112,25 dolara. Na putu je da u januaru zabilježi 4-procentni rast. Na američkom je tržištu barel nakratko poskupio 1,91 dolar, na 100,69 dolara, da bi se potom njegova cijena stabilizovala na 100,3 dolara. “Briga oko snabdijevanja sprječava pad cijena, uprkos višku ponude na tržištu. Sve dok su ti rizici u vezi s snabdijevanjem prisutni, cijene vjerovatno neće padati znatno ispod nivoa na kojima su sada”, tumači Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka.

Ulagače zabrinjava snabdijevanje iz Irana, druge po obimu proizvodnje članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC-a), budući da Sjedinjene Države razmatraju uvođenje dodatnih sankcija na uvoz iranske nafte, povrh evropskog embarga, kako bi pritisnule Teheran da zaustavi svoj nuklearni program. Dodatnu podršku cijenama pružio je i slabiji dolar, koji je oslabio 0,3 odsto prema korpi ključnih svjetskih valuta. Slabiji dolar jača kupovnu moć imaoca ostalih valuta a time i potražnju.

Naftna tržišta crpila su podršku iz šireg trenda na tržištima, posebno onima akcija koja je oraspoložila izjava grčkog premijera Lucasa Papademosa da su povećani izgledi za grčki sporazum s kreditorima u ovoj nedjelji, kako bi se izbjegao možda i haotični grčki bankrot. “Cijene rastu paralelno poboljšanom raspoloženju, uz rast na tržištima akcija i slabiji dolar”, zaključuje Fritsch.

Odvojeno je OPEC u utorak je izvijestila da je cijena barela referentne korpe njene nafte u ponedjeljak iznosila 111,11 dolara, što znači da je bila 20 centi niža u odnosu na prethodni dan trgovanja. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!