Capital.ba

Raiffeisen predlaže: Gazprom, Getin Holding, Globe Trade Center..

06.04.2011. / 12:30

BEČ, Peter Brezinschek direktor Raiffeisen Reasearch, jedinice Raiffeisen Bank International AG (RBI) smatra da inflacija neće ugušiti trenutni trend rasta u Centralnoj i Istočnoj Evropi (CIE). “Privremeno očekujemo veći inflacijski rizik, sa rastom potrošačkih cijena od 6,9 procenata u 2011. u CEI, te 2,6 procenata u Austriji, ali ovaj rast će imati samo ograničenu štetu na rast BDP-a u regionu,” rekao je Brezinschek.

Analitičari Raiffeisen Research-a očekuju ekonomski oporavak u CIE generalno, te te nove znake napretka u prvoj polovini 2011. Međutim, dešavanja na subregionalnom nivou vjerovatno će imati karakteristiku oporavka velikom brzinom. „Naše predviđene stope rasta BDP-a za 2011. i 2012. za Centralnu Evropu (uz izuzetak Mađarske), Rusiju i Ukrajinu samo su nešto niže od dugoročnih prosjeka prije krize. Rast BDP-a u Centralnoj Evropi (CE) bio je 3,1 procenat u 2011. a 3,8 procenata u 2012., dok se očekuje da CIS ekonomije porastu za 4,9 procenata, odnosno 4,5 procenata“, ocjenjuje Brezinschek.
U skladu sa Raiffeisen Research-om, samo ekonomije Jugoistočne Evrope (JIE) nastavljaju registrovati stope rasta BDP-a dosta ispod njihovih nivoa prije krize, a analitičari predviđaju 1,8 procenata za 2011., te 3,4 procenta za 2012. “Štaviše, JIE  je i dalje podložna negativnim preljevanjima od podignutih cijena hrane i energije. Većinu CE država, kao i CIS region, karakteriše određeni stepen otpora prema negativnim efektima podignutih cijena hrane i energije,” objasnio je Brezinschek.

Brezinschek očekuje da cijeli CEI region poraste za 3,9 procenata u 2011., te 4,1 procenat u 2012., što je oko 2 procenta više od predviđenog rasta eurozone od 1,8 procenata za ovu godinu, te 1,9 procenata za sljedeću godinu.

Raiffeisen Research očekuje da austrijska ekonomija nastavi svoj relativno jak performans 2011. godine tako što će zabilježiti rast BDP-a od 2,5 procenata. Mada bi ova stopa rasta učinila Austriju jednom od najbrže rastućih regiona eurozone, ova država će najvjerovatnije dostići svoj obim BDP-a od prije krize u realnom smislu tek tokom 2011. godine, prema Brezinscheku.

.

JIE najosjetljivija zbog većih cijena hrane i energije

Raiffeisen Research izvršio je pregled širom države vezano za osjetljivost četrnaest država iz regije CIE na održivi rast cijena hrane i energije, poredeći podregione jedan s drugim, ali ne i poredeći osjetljivost CIE sa onima iz ostalih regiona širom svijeta. Analitičari su utvrdili da pojedinačne ekonomije CIE karakterišu jako različite osjetljivosti, zavisno od njihovih određenih ekonomskih struktura, kao i nivoa ekonomskog razvoja.

“Rusija i Ukrajina profitiraju od svoje pozicije izvoznika, kako energije, tako i hrane, što je činjenica da su njihove eksterne pozicije zdravije od onih u većini država JIE, kao i da posjeduju ogroman potencijal za uštedu energije. Relativan otpor CE država potiče od slabijeg udjela energije i hrane u njihovim potrošačkim  korpama, te njihovim solidnim eksternim pozicijama,” objašnjava Brezinschek. Analitičari Raiffeisen Research-a utvrdili su da CE države poput Češke Republike i Poljske također imaju skromnu sklonost ka uvozu hrane. Mađarska predstavlja izuzetak u ovom podregionu, jer je karakteriše snažna zavisnost od uvoza hrane i energije, dok je njena eksterna pozicija slabija od ostalih CE ekonomija. “Osjetljivost regiona JIE na rast cijena hrane i energije posljedica je uglavnom velikog udjela hrane i energije u njihovim potrošačkim korpama, značajnom uvozu energije, kao i strukturalno slabih eksternih pozicija. U državama koje smo mi identifikovali kao najosjetljivije, političke radnje poput povećanja cijena ili poreza kako bi se poduprle javne finansije trebale bi se uvoditi obazrivo, te u pravo vrijeme. U suprotnom, povečani rizici koji se odnose na određenu državu kako bi se podigle cijene energije i hrane mogu pogoditi investitorske osjećaja,” dodao je Brezinschek.

.

Pogled na valute odražava ekonomske različitosti u CIE

Pogled na valute i kamatne stope u CIE odražava ekonomske različitosti unutar regiona. Dok su neke centralne banke CIE poput onih u Českoj Republici, Poljskoj i Rusiji u skladu sa ECB već zauzele strožiji pristup, ostali, poput onih u Mađarskoj ili Rumuniji više su naklonjeni korištenju svih mogućih prostora za manevrisanje kako bi održali stope na jednom konstantnom nivou. “Ovaj raznoliki pregled se djelimično odražava na našim otkupima valuta. Poljski zloti, te češka kruna bi trebali i dalje biti jaki u periodu od tri do šest mjeseci. Neizbježna euro snaga u pogledu američkog dolara također bi trebala podržati valute, koje se smatraju polugom euro igrača, kao što su zloti,” analizirao je Brezinschek. Puno je skeptičniji kada su u pitanju mađarske forinte, te rumunski leu, a za oba Brezinschek očekuje bar simboličnu trgovinu. “Uzimajući u obzir naše stope otkupa, radije bismo voljeli imati obveznice u lokalnoj valuti na tržštima na kojima se očekuje da se uskoro završi ciklus rasta. Stoga, preporučujemo duge pozicije u obveznicama poljske lokalne valute. Puno smo skeptičniji oko obveznica u stranoj valuti za finansijske institucije i preduzeća u CIE. Ova tržišta se cijene prilično strogo, dok naš izgled oko benchmark stopa – posebno u  eurozoni – predstavlja izazov iz perspektive od tri do šest mjeseci,” dodao je on.

.

Tržišta kapitala CIE se još uvijek oporavljaju

Brezinschek očekuje da se pozitivni trendovi tržišta kapitala CIE nastave i u drugom kvartalu 2011. Općenito pozitivnija dešavanja globalne ekonomije, te dovoljno likvidnosti bi trebali pružiti dobre uslove za dionice na berzama CIE da se povećaju za još 6 do 11 procenata. Štaviše, tržišta kapitala Centralne i Istočne Evrope podržavaju privlačne procjene, te prospekte rasta lokalnih kompanija. “U drugom kvartalu, očekujemo generalno pozitivna dešavanja u cijenama dionica, te preferiramo region JIE i – sa naglaskom na cijene nafte – Rusiju nad dionicama u Centralnoj Evropi. Općenito, preferiramo jedan ciklički položaj u pogledu sektora,” preporučio je Brezinschek.

.

Dinamika rasta i dalje jaka

“S obzirom da je nivo korištenja austrijskog kapaciteta od 86 procenata najviši u eurozoni, klima je mnogo privlačnija za investicije u postrojenja i opremu. Ovo će podržati austrijski rast BDP-a u 2011., koji se očekuje da dostigne 2,5 procenta, u poređenju sa 1,8 procenata za eurozonu,” izjavila je Birgit Kuras, Glavni analitičar Raiffeisen Centrobank AG. Iako je izvoz bio glavni pokretač rasta u 2010., Kuras očekuje da investicije i privatna potrošnja preuzmu ovu ulogu u 2011. godini. Čak inflacija – analitičari Centrobank-a vide austrijsku  godišnju stopu inflacije po stopi od 2,6 procenata u 2011. – ne bi trebala imati negativnog uticaja na pozitivna kretanja državne ekonomije. Uz ovu optimističnu prognozu, Austrija bi mogla postati jedna od najbrže rastućih država u Evropi.

.

Cjelokupni uslovi za ATX ostaju nepromijenjeni

Austrijska berza doživjela je čitav niz uspona i padova proteklih mjeseci. Nakon zadovoljavajućeg početka u 2011. godini (sa ATX-om koji premašuje prag od 3.000 u februaru), iznenadna dešavanja u arapskom svijetu, te tragični događaji u Japanu pokrenuli su značajan rast investitorske averzije prema rizicima. U poređenju sa većinom svojih partnera CIE, ATX su uknjižili gubitke kao rezultat jasno negativnog performansa. I pored ovih dešavanja, “cjelokupni uslovi austrijske berze nisu se značajno promjenili u proteklih nekoliko sedmica,” ukazala je Kuras. Uslovi rasta su i dalje jaki, austrijske javne finansije još uvijek su relativno stabilne.  Uslovi za još jedno povećanje u prihodima čine se da su netaknuti, s obzirom da nema znakova kraja oporavka CIE, a čak i ekonomije SIE napuštaju svoju fazu stagnacije. Kao rezultat izmijenjenog sadržaja ATX-a – udio finansijskog sektora se povećao – stopa rasta prihoda za ovu godinu trebala bi biti oko 34 procenata, sto je značajno više od stope projicirane za “stari” sastav indexa (+22 procenta). Tako, austrijske komapnije nastavljaju knjižiti veći rast od onoga u DAX-u ili Euro Stoxx 50. Sa P/E koeficijentom od 11,9 njihovi nivoi procjene se također mogu smatrati privlačnim. Kuras je ubijeđena da su pozitivni cjelokupni uslovi austrijskog tržišta kapitala još uvijek netaknuti, te da bi ATX trebao doživjeti pozitivan performans u predstojećim mjesecima. Ona predviđa da će ATX dostići 3.100 poena do kraja juna, a 3.300 poena do kraja godine.
Prijedlozi: Bene, conwert, Gazprom, Getin Holding i Globe Trade Center.

.

Finansije

U 2011. godini, očekuje se da finansijske berze ožive zbog smanjenja troška rizika, te oživljavanja corporate finansija. Stefan Maxian, šef Raiffeisen Centrobank research, favorizira retail banke, jer očekuje da imaju koristi od pozitivnog uticaja smanjenih troškova rizika, posebno u kontekstu fizičkih lica u regionu CIE, a zato što banke sa jakom bazom depozita teže koristi od rastućih marži naspram povećanja kamatnih stopa. Iz tog razloga, glavni favoriti Raiffeisen Centrobank u Poljskoj su PKO BP i Getin Holding.

.

Nekretnine

Razvoj prihoda od dionica nekretnina pokazuje jasan uzlazni trend tokom proteklih nekoliko kvartala. U martu, Immofinanz, conwert and CA Immo su dostigli ATX, blue chip index na bečkoj berzi. Maxian vidi ”značajan potencijal“ za Immofinanz, najveću austrijsku grupaciju nekretnina, nakon uspješnog restruktuiranja kompanije, te nedavno završenog refinansiranja dvije konvertibilne obveznice. Conwert bi trebao i dalje imati koristi od snažnog zahtjeva za visoko ocjenjenim nekretninama, kako u dijelu privatnih tako i institucionalnih investitora. Prema mišljenju Raiffeisen Centrobank, Globe Trade Center pruža najveći potencijal među poljskim dionicama nekretnina, zahvaljujući najmanje jakom portfelju nekretnina ureda ove kompanije u vodećim gradovima Poljske.

.

Nafta & gas

Sektor nafte i gasa i dalje karakterišu sve veće cijene nafte, niske marže rafinerije, te povećan značaj prirodnog gasa. Dešavanja u Japanu će pokrenuti veće zahtjeve za gasom, što će dodatno potaknuti ovaj trend. Kratkoročno, Maxian očekuje da porastu cijene za azijski LNG. Dugoročno, to će imati uticaja na globalne cijene gasa, jer se Evropa uveliko oslanja na gasne  elektrane. Ruski Gazprom, jedan od glavnih igrača u sektoru, izuzetno je pozicioniran. “Očekivano potpisivanje Ugovora o snabdijevanju plinom Gazprom-a sa Kinom, te nova formula cijena za evropske izvozne poslove također govori u korist njegovih dionica,” smatra Maxian. Raiffeisen Centrobank također vidi potencijal u ostalim proizvođacima plina poput OMV-a, MOL-a ili Petrom-a.

.

Komunalna preduzeća
Glavna tema u sektoru komunalnih preduzeća trenutno je debata oko nuklearne snage u Njemačkoj, te njen uticaj na stope električne energije, mada još uvijek nije sasvim jasno u kojem će se pravcu kretati dešavanja. Verbund i CEZ će najviše profitirati od povećanih stopa električne energije, ali EVN će također profitirati indirektno, zahvaljujući svom udjelu u Verbund-u.

.

Građevinarstvo
Građevinska industrija nema jasne slike. Dinamika u strukturalnom sektoru inžinjeringa poboljšala se nedavno, dok prognoze u građevinskom sektoru odražavaju smanjenje troška u javnim budžetima. Maxian-ove preporuke među građevinskim dionicama: Polimex-Mostostal, Wienerberger and Zumtobel. Kako kasna ciklička berza, Bene bi trebale imati koristi od trenutnog oporavka tržišta i povrat na profitabilnost u toku trenutne poslovne godine.

.

Telekomunikacije
Isplata dividendi predstavlja fokus pažnje u telekomunikacijskom sektoru u drugom kvartalu, odražavajući činjenicu da je prosječni prinos od dividende CIE telekom dionica ostaje na više od 8 procenata. Maxian očekuje da će u 2011. god. telekom kompanije imati skromnija smanjenja u svojim rezultatima, ali ipak se neće vratiti na pozitivne stope rasta.

.
Raiffeisen Research, analitička jedinica austrijske Raiffeisen bankarske grupacije, specijalizovana je za izradu  analiza i prognoza u pogledu ekonomskih ciklusa, kamatnih stopa, jačanja valuta i dioničkog kapitala u Austriji i Srednjoj i Istočnoj Evropi (CEE). Preko svojih predstavništva u 15 zemalja ovog regiona, tim Raiffeisen Research-a dostavlja redovne aktuelne izvještaje o najnovijim dešavanjima i procjenama na tržištu.
Raiffeisen Bank International AG (RBI) svojim domaćim tržištem smatra kako Austriju, u kojoj je vodeća korporativna i investicijska banka, tako i Centralnu i Istočnu Evropu (CIE). U toj regiji, RBI upravlja mrežom supsidijarnih banaka, leasing kompanija i niza drugih specijaliziranih finansijskih institucija, rasprostranjenom na 17 tržišta.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Raiffeisen predlaže: Gazprom, Getin Holding, Globe Trade Center..

    1. palija made in pakistan

      E, moj Ante, badava si ti pričao. Ovdje ti je sve od zla oca i još gore matere.

    2. sudija

      najveci nas problem su ljudi!
      najveci nas problem su ljudi!
      najveci nas problem su ljudi!
      ……….
      ……….
      ……….

    3. lemi

      o bosni, pa ni hrvatskoj, a kamoli srbiji, ni rijeci. valjda vise ni geografski ne spadamo u region JIE. investitori, ulazite u austriju-poruka teksta.

      jedan interesantan klip, ante markovic govori o globalnoj i regionalnoj privrednoj situaciji, 2009. godina
      http://www.youtube.com/watch?v=o79fTmWnMq0
      ‘najveci nas problem su ljudi!’