Capital.ba

Rafinerija nafte Brod na dnu – vrijedi manje od Dodikovog mercedesa

27.04.2018. / 13:28

– Mali akcionari: Situacija je sramna i poražavajuća za RS i njenu vlast
– Pavlović: PU RS potpuno zanemaruje činjenicu da privatna kompanija pravi gubitke, a da ih ne pokriva iz vlastitog kapitala
– Revizija: Nastavak poslovanja Rafinerije zavisi od kontinuirane finansijske podrške matičnog društva – ruskog „Njeftegazinkora“

BROD –  Rafinerija nafte Brod dotakla je novo dno sopstvene bušotine pa joj tržišna vrijednost danas iznosi samo 447.000 KM. Akcija ovog preduzeća na Banjalučkoj berzi danas vrijedi samo 0,0017 KM, što je ubjedljivo najniža cijena u posljednje 52 sedmice. Razlog su, prema procjeni investitora i malih akcionara, izuzetno loši rezultati koje je pokazao i najnoviji finansijski izvještaj, prema kojem je akumulirani gubitak enorminih 611,6 miliona KM.

Сродна слика

Ogorčeni mali akcionari Rafinerije navode da je najnovija situacija sramna i poražavajuća za Republiku Srpsku, ali i njenu vlast.

Ekonomisti su, kako kažu, izuzetno razočarani berzanskim podacima i pitaju zašto Poreska uprava Republike Srpske zanemaruje situaciju u kojoj privatna kompanija pravi gubitke, ali ih ne pokriva iz vlastitog kapitala.

„S jedne strane, rafinerija je na berzi, s druge – ima akumulirane gubike koji prevazilaze vrijednost imovine. Akcijama se trguje i ti beznačajni iznosi praktično definišu i vrijednost pojedinačne akcije. Ako je nekome stalo do novca, on će to nešto malo akcija prodati budzašto, samo da zatvori neku svoju obavezu. U posljednje vrijeme često se dešavaju male trgovine na berzi, po cijenama koje su gotovo besmislene. Neuobičajena je situacija da Poreska uprava potpuno zanemaruje činjenicu da privatna kompanija pravi gubitke, a da se ti gubici ne pokrivaju iz vlastitog kapitala. Ako se ne pokrivaju, već se i dalje gomilaju, to je situacija koja je ekonomski nedopustiva i morala bi da bude istražena“, navodi ekonomista Zoran Pavlović.

Kako kaže, katastrofalno poslovanje Rafinerije Brod nikoga ne uzbuđuje, a očigledno je i da vlasnicima nije bitna budućnost ovog preduzeća.

„Poslovanje Rafinerije nafte mora da bude važno za Vladu RS i institucije, jer ako dobro posluje, plaćaće porez. Normalno bi bilo da se Poreska uprava upita zašto nema prihoda i ko će platiti dugove. O tome niko ne vodi računa. Ko god je u BiH došao kao investitor – ili je napravio dobru priču, što su rijetki slučajevi, ili se privatizacijom obogatio i firmu gurnuo u stečaj. To je matrica ponašanja“, ogorčen je Pavlović.

Gubitak premašio 611 miliona KM

Rafinerija nafte Brod u prošloj godini potonula je u novi minus od 15 miliona KM, čime je akumulirani gubitak ovog preduzeća dostigao 611,6 miliona KM.

Iako je u 2017. godini smanjila gubitak u odnosu na godinu ranije, kada je potonula čak 71,5 miliona KM maraka, poslovanje brodske rafinerije i dalje je daleko od dobrog. Osim ogromnog minusa, na to ukazuju i drugi pokazatelji koje su otkrili revizori dajući rafineriji mišljenje sa rezervom.

Slikovni rezultat za rafinerija nafte brod„Društvo je na kraju 2017. godine imalo akumulirani gubitak od 611,67 miliona KM, neto gubitak tekuće godine je iznosio KM 15 miliona, dok su kratkoročne obaveze veće od obrtne imovine za 63,9 miliona KM. Ove činjenice ukazuju na postojanje značajne neizvjesnosti koja može da izazove sumnju u odnosu na sposobnost društva da posluje po načelu stalnosti poslovanja“, navodi se u revizorskom izvještaju rafinerije za prošlu godinu.

Kao i kod Rafinerije ulja Modriča, revizori su istakli da nastavak poslovanja Rafinerije nafte Brod zavisi od kontinuirane finansijske podrške matičnog društva – ruskog „Njeftegazinkora“. Naveli su i da se matično društvo se obavezalo da će pružiti finansijsku podršku rafineriji i da će obezbijediti neophodna sredstva za uredno izmirivanje dospjelih obaveza.

Ukupne obaveze Rafinerije na kraju prošle godine iznosile su 633 miliona KM i smanjene su za 46,1 miliona KM u odnosu na 2016. Od ukupnog iznosa obaveza na dugoročne se odnosi 540,8 miliona KM, dok se na kratkoročne odnosi 92,4 miliona KM. Najveći dio obaveza odnosi se na obaveze prema povezanim licima, dok se dio odnosi i na Poresku upravu RS za reprogramirane poreske obaveze.

Novim rješenjem Poreske uprave RS rafineriji je produžen rok za plaćanje reprogramiranih poreskih obaveza sa devet na dvanaest godina, odnosno do 1. jula 2019. godine, uz povećanje grejs perioda sa četiri na sedam godina.

Utaja teška 1,1 milion KM

PU RS, u nedavno okončanoj ponovljenoj kontroli, utvrdila je da Rafinerija Brod nije platila 1,1 milion KM poreskih obaveza.

Iako u PU RS nisu rekli kolike su obaveze utvrdili u kontroli Rafinerije, revizorski izvještaj ovog preduzeća otkrio je da se radi o milionskom iznosu. Kontrola u ovom, ali i ostalim preduzećima iz naftne industrije RS, počela je prošle godine, a prvobitnim rješenjem PURS je utvrdila da Rafinerija ima čak 1,6 miliona KM neplaćenih obaveza po osnovu poreza na dobit.

Međutim, kompletan postupak je, nakon žalbe Rafinerije, vraćen na početak. Ipak, PURS je i u novoj kontroli, rješenjem donesenim u januaru ove godine, utvrdila neplaćenje poreske obaveze iako je prvobitni iznos smanjen za oko pola miliona KM.

„Rješenjem Poreske uprave RS u 2017. godini utvrđena je obaveza društva po osnovu poreza na dobit u ukupnom iznosu od 1,62 miliona KM. Društvo je na ovo rješenje uložilo žalbu te je predmet vraćen na ponovni postupak prvostepenom organu. U ponovljenom postupku, rješenjem iz januara 2018. godine, obaveza je smanjena i utvrđena u novom iznosu od 1,12 miliona KM. Društvo je i na ovo rješenje uložilo žalbu i postupak je u toku“, navodi se u revizorskom izvještaju Rafinerije za prošlu godinu i dodaje da su procjene rukovodstva da će ovaj spor biti riješen u korist Rafinerije.

CAPITAL: Žana Gauk

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rafinerija nafte Brod na dnu – vrijedi manje od Dodikovog mercedesa

    1. Emir

      Da 120 miliona, nestalih bez traga, besmisleno potrošenih.
      Sjeća li se neko telekoma Srpske, ne sjeća.
      A još manje se neko sjeća novca od prodaje.
      Cca 600 miliona gubitka a ne namiruje se iz vlastitog kapitala, to ne postoji nigdje u svijetu, ali zato telefoni rade, a braća čuvaju jedan drugoga.
      Stoga je najbolje i imati neku vrstu kolektivne amnezije.

    2. vk

      pa ako rosnjeft nemoze kupiti hrvatsku inu onda bi trebalo razmisliti o kupovini rafinerije brod. istina, malo je shizofrena situacija. dok hrvatska na sve načine postavlja klipove poslovanju optime i rafinerije brod s druge strane ruski rosnjeft želi kupiti inu. možda bi trebalo razmisliti o ovoj soluciji jer bi rosnjeft preko optime i rafinerije brod mogla ovladati i hrvatskim naftnim tržištem

      što se tiče politike, nažalost opozicija u republici srpskoj je još gora alternativa vlasti i što se tiče berze ne razumiju ni vlast ni opozicija da berza može biti sredstvo za bogaćenje ali i dobar alat socijalne politike. hoću reći da se preko berze vidi da njima nije u interesu privlačenje investicija već odrzavanje postojećeg stanja u kojem se bogate samo njihovi ljudi

    3. A šta ćete s ovim?

      “10. maja sam dobio 10 minuta da se obratim javnosti. Imaćete priliku da čujete šta ćemo ja i majka Suzana tada reći. Do tada ćemo biti dostojanstveni. Neka se sramote zbog pokušaja da slome Davidovu majku Suzanu, ali neće uspjeti jer ste vi naša podrška. Vidim da ste se opametili i da ga ne pokušavaju ubiti drugi put. Nama ne smetaju vaši milioni, mercedesi i ko zna koja auta. Postali ste sotone, počeli ste ubijati našu budućnost, našu djecu, a djecu vam nećemo oprostiti. Idemo do kraja jer ako ostane ijedan pipak tih zločinaca ovo će opet biti zločinačka organizacija i ubijaće sve nas ponovo”, rekao je Davor Dragičević.

    4. Miki

      Moj Milorade U crno si sve zavio.

      • Mali

        Istina je da je nas u crno zavio ali posao sa rafinerijom nije los.

        Rafinerije je bila unisteno postrojenje koje bi zavrsilo kao Incel. Postrojenja u starom zeljezu a hale kao neka nazovi industrijska zona. Dodik je uspio da utrapi rafineriju Rusima i da za nju dobijemo 120 miliona i da rafinerija radi.

        Svako ko je imao kontakta sa ovom naftnom industrijom zna da ona postoji samo zbog politike i da ekononski gledano ona za Ruse znaci samo trosak. Na taj nacin Rusi sire uticaj ovde. Kosta ih ali politicki dobiju.

        Da bi rafinerija poslovala pozitivno potrebno je uloziti 500 miliona do milijardu maraka u modernizaciju a to Ruse ne zanima jer su, kao sto rekoh, ovde dosli zbog politike. Zarubeznjef je inace kompanija u vlasnistvu Rusije koja osim rafinerije u Brodu nema ni jednu drugu rafineriju. Cak nemaju ni busotine u Rusiji. Djelatnost ove kompanije je istrazivanje i vadjenje nafte van granica Rusije. Mislim da cak i ime zarubeznjeft znaci strana nafta.

        Po meni je bolje i ovo sto rade Rusi nego da zatvore rafineriju i da se pokupe i odu. Jedino sto bi bilo jos bolje je da vlast politicki izlobira u Rusiji da uloze novac u modernizaciju. Ali ne znam da li politicari toliko jaki.