Capital.ba

Rafinerija Brod izlazi na Jadran

20.01.2011. / 7:20

BANJALUKA, Banjalučka “Optima grupa”, sestrinska firma Rafinerije nafte Brod, mogla bi ove godine da preuzme naftne terminale u Zadru, kojima upravlja preduzeće “Kepol-terminali”.
Slavko Šćepanović, prvi zamjenik direktora “Optima grupe”, potvrdio je da pregovaraju o kupovini “Kepola”, koji ima svoje terminale na Jadranu kapaciteta 15.650 kubnih metara u cilju omogućavanja prekomorske otpreme naftnih derivata iz Rafinerije nafte Brod, ali je ukazao da to još nije gotova stvar.
On kaže da je za tu banjalučku firmu, koja je u vlasništvu ruske državne naftne kompanije “Zarubezhneft”, od izuzetne važnosti da proširi tržište naftnih derivata, ukazujući da će brodska Rafinerija nafte svake godine povećavati svoju proizvodnju.
“Mi u budućnosti namjeravamo izvoziti polovinu svojih proizvoda. Da bismo izradili ovaj zadarski terminal moramo biti vlasnički povezani i za njega dobiti garancije. Terminali će nam prvenstveno služiti za prekomorski izvoz, koji će u početku biti orijentisan na tržište Mediterana, od Italije do Sjeverne Afrike”, kazao je Šćepanović.
Na pitanje zašto nije došlo do saradnje s preduzećem “Naftni terminali FBiH”, koje upravlja Lukom Ploče, on je rekao da im nisu odgovarali slobodni kapaciteti tog preduzeća koji su predviđeni samo za skladištenje dizela, dok je njima potrebniji smještaj benzina.
Interes “Optima grupe” je, takođe, saradnja s preduzećem “HŽ Cargo”, kćerkom firmom “Hrvatskih željeznica”, u riječnoj luci Slavonski Brod kako bi omogućili pružni transport derivata umjesto skupocjene i neefikasne otpreme auto-cisternama.
“Drumom je nemoguće izvoziti količine robe koje smo predvidjeli, a za realizaciju prevoza željeznicom potrebno je vrijeme. Rafinerija Brod će krajem drugog kvartala povećati kapacitet prerade, a 2013. godine ona raste na najmanje tri miliona tona”, ističe Šćepanović.
Analitičari naftnog tržišta kažu da Rusi ulaskom na hrvatske terminale na najbolji način vrše pripreme za ekspanziju svog poslovanja nakon što dostignu kapacitet prerade od tri miliona tona naftnih derivata u Brodu.
“Ulaskom na terminale na Jadranskom moru, ruski investitor obezbjeđuje infrastrukturu za svoje tržište s ciljem što veće orijentacije na izvozne poslove”, ocjenjuje Dušan Bogdanović, stručnjak za naftno tržište.
On ukazuje da će brodska Rafinerija relativno brzo doći u poziciju da vrši eksploataciju nafte na procijenjenim ležištima u Posavini, za koju su “Zarubezhneft” i “Gazpromneft” u Banjaluci već potpisali sporazum o saradnji.
“Do eksploatacije nafte sa ovih lokaliteta bi trebalo da dođe već za nekih godinu do godinu i po dana. Nakon toga Rusi će imati dovoljno sirovine koju će moći da prerade, a za koju će joj biti potrebna nova tržita, jer cijela BiH troši oko 1,7 miliona tona gotovih naftnih derivata, dok će Rafinerija Brod na godišnjem nivou prerađivati daleko više u odnosu na potrebe tržišta”, procjenjuje Bogdanović. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!