Capital.ba

Radovi na putevima protiv turista

04.07.2012. / 8:00

BEOGRAD, Srbija veliki prihod ostvaruje od naplate putarine i kao tranzitna zemlja trebalo bi strancima, ali i domaćim turistima da omogući kvalitetan i brz prevoz.

Međutim, gotovo je praksa da se baš u jeku turističke sezone dionice najfrekventnijih saobraćajnica pretvaraju u gradilišta – često bez i jednog radnika i sa mehanizacijom koja stoji, što i te kako iritira vozače. Kilometarske kolone, sati čekanja.
Za redovno ljetno održavanje državnih puteva u ovoj godini opredjeljeno je oko 2,76 milijardi dinara. Kroz periodično održavanje (ojačanje, rehabilitaciju ili pojačano održavanje) planirano je da se obnovi oko 150 kilometara puteva, odnosno oko 60 kilometara državnih puteva prvog i oko 90 kilometara državnih puteva drugog reda.

– Kao posljedica eksploatacije puteva u zimskim uslovima, kao i intenzivnih padavina tokom proljeća, svake godine se naprave velika oštećenja na putnoj mreži i upravo zbog toga, kada se vremenski uslovi stabilizuju, pristupamo sanaciji saobraćajnica – kažu za „Novosti“ u „Putevima Srbije“. – Nažalost, zbog velikog obima posla i zbog vremenskih prilika, događa se da radove izvodimo i u turističkoj sezoni. I druge zemlje u regionu se susreću sa istim problemima, tako da u tom smislu nismo izuzetak.
Prema riječima Gorana Rodića, sekretara Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, tačno je da se kod nas najveći radovi izvode tokom ljeta, ali treba podsjetiti putare da građevinska sezona počinje u martu. To bi trebalo da znači da do turističke sezone i te kako ima vremena da se urade bar prioriteti odnosno putevi koji donose prihod. „Putevi Srbije“ bi, naglašava Rodić, još tokom zime trebalo da pripreme projektnu i prateću dokumentaciju, obezbjede novac i izaberu referentne izvođače, koji posjeduju adekvatnu opremu i stručnu radnu snagu.
– Najveći problem je zatvaranje finansijske konstrukcije zbog čega se najčešće kasni sa početkom radova – kaže Rodić. – Problem je i što se poslovi dodjeljuju firmama koje angažuju nekvalitetne podizvođače, pa se dešava da se već gotove dionice poslije nekoliko mjeseci ponovo rekonstruišu. Isto tako, neblagovremena i nestručna kontrola nadzora može da dovede do velikih nepredviđenih troškova kao i do ugrožavanja bezbjednosti saobraćaja. Ima i onih izvođača koji po „damping“ cijenama ugovaraju poslove, otvore gradilišta, počnu da rade, a onda zaustave mehanizaciju, kako bi aneksima kroz navodno neophodne naknadne radove ispeglali razliku u cijeni. I to se često dešava, a šteta je ogromna. To se najviše primjećuje na infrastrukturnim radovima, koje finansira lokalna samouprava i svjedoci smo da se određeni putevi obnavljaju svake godine.
Uslovi
Treba imati u vidu da je Srbija u zoni koja trpi oštre vremenske promjene, hladne zime i vruća ljeta, a asfaltiranje ne smije da se radi kada je temperatura ispod pet stepeni Celzijusa, jer se asfalt brzo hladi i postaje nekvalitetan. Isto tako ne smije da se koristi pregrejan asfalt, jer u tom slučaju habajući sloj ne omogućava sigurnu i bezbjednu vožnju. Idealno je da se asfalt ugrađuje pri temperaturi koja premašuje 20 stepeni Celzijusa, jer ima kvalitetan period hlađenja i vezivanja. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!