Capital.ba

Radnje »na crno« postaju epidemija

05.11.2012. / 9:47

BANJALUKA, Više od 1.700 firmi i samostalnih radnji je odjavljeno u RS u prvih devet mjeseci ove godine, ali većina nastavlja da radi ilegalno, tvrde u Zanatsko-preduzetničkoj komori RS.

Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS, izjavio je da mnogo veći problem predstavljaju ilegalne radnje nego veliki broj odjavljenih.
“O broju odjavljenih radnji već i ptice na grani sve znaju. Problem je ilegalni rad, jer sve te radnje koje se odjave prelaze u ilegalu i to sada postaje prava epidemija”, istakao je Bratić. On je naveo podatak da samo u Banjaluci ima oko 180 radnji koje rade ilegalno, a na primjer u Foči više od 240. Tvrdi da se najčešće radi o automehaničarima i lakirerima.
“Mi smo sada započeli jednu akciju da utvrdimo koliko takvih radnji ima u RS. To će biti obiman posao i bićemo zadovoljni ako otkrijemo 60 odsto ilegalnih radnji, jer je to veoma teško, pošto većina njih radi u garažama koje su zatvorene i ko zna gdje još”, pojasnio je Bratić.
Kada su u pitanju odjavljene radnje, istakao je da se najčešće zatvaraju frizerski i kozmetički saloni, saloni za masažu, kafane i slično.
Petko Drašković, predstavnik Zanatsko-preduzetničke komore RS u Istočnom Sarajevu, potvrdio je da je ovaj oblik sive ekonomije prisutan u svim krajevima RS.
“To je strašan problem, a najgore je što svaka vlast u svakoj opštini to sve zna, zna i gdje se nalaze i sve, ali niko ništa ne preduzima. Ima i onih koji imaju radnju, ali su je samo odjavili i u toj radnji i dalje javno obavljaju djelatnost, a ništa ne plaćaju državi”, kazao je Drašković.
On je naveo da su usluge u ilegalnim radnjama jeftinije i do 30 odsto, zbog čega svi idu kod njih, pa tako registrovane radnje nemaju posla.
“Sve što zarade ide njima u džep, ne plaćaju ni PDV ni bilo koje druge dažbine prema državi, tako da su nam velika konkurencija”, kaže Drašković.
Bogdan Marjanović, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca banjalučke regije, kazao je da je vrlo teško da jedna prodavnica ili butik radi ilegalno jer se roba ne može nabavljati bez pečata.
“Moguće je da to rade mehaničari, limari ili lakireri, frizerski saloni i slične djelatnosti, jer, na primjer, mehaničar može bilo gdje ugraditi auto-dijelove koji se mogu kupiti, dok kod trgovina to nije moguće”, istakao je Marjanović.
On je naveo da je jedino moguće možda da neko drži prodavnicu otvorenu dok ne rasproda što mu je ostalo robe ako je već odjavio radnju, ali to može trajati mjesec, pa je takav slučaj zanemarljiv.

Podaci Poreske uprave RS za prvih 9 mjeseci
1.507 samostalnih radnji odjavljeno
2.315 samostalnih radnji prijavljeno
1.005 firmi prijavljeno
199 firmi odjavljeno
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!