Capital.ba

Radnici useljenici u svoje domovine poslali 414 milijardi dolara

03.10.2013. / 12:24

dolariVAŠINGTON, Svjetska banka (WB) ocijenila je da se očekuje dodatan porast transfera novca radnika imigranata prema zemljama juga i što će uravnotežiti povlačenje ulagača iz tih ekonomija.

Iznos novca kojeg su radnici useljenici poslali u svoje domovine bi trebao iznositi 414 milijardi dolara, ili 6,3 odsto više nego 2012. kada je već zabilježeno slično povećanje, precizira institucija u saopštenju.

Indija (71 milijarda dolara) i Kina (60 milijardi) trebale bi još ove godine biti glavne zemlje u koje se novac upućuje, prema procjenama Svjetske banke.

Prva zemlja crne Afrike koja se pojavljuje na tom popisu je Nigerija koja bi trebala primiti 21 milijardu dolara.

Prema Svjetskoj banci, ti transferi su posvuda bili značajni, osim u Latinskoj Americi i na Karibima.

U nekim zemljama u razvoju taj priliv kapitala je nadoknadio nezainteresovanosti ulagača u trenutku promjena kursa američke monetarne politike, prenosi Business.hr.

“Transferi novca su važno sredstvo nadoknade neostvarenih priliva kapitala”, ocijenio je glavni ekonomista Svjetske banke Kaushik Basu u saopštenju.

On je rekao da iznos koji je primila Indija od svojih državljana predstavlja blizu trostrukog globalnog iznosa direktnih stranih ulaganja koje je zemlja primila 2012.

Na svjetskom nivou, transferi novca od radnika useljenika bi ove godine trebali iznositi 550 milijardi i za tri godine bi se mogao popeti na 707 milijardi, ocijenila je banka.

Institucija kritikuje da te transakcije koče neka povjerenstva koja određuju finansijske posrednike.

“Visoka cijena slanja novca službenim kanalima je i dalje velika prepreka”, naglašava banka i ističe da oni iznose prosječno devet odsto poslatog iznosa. Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!