Capital.ba

Radnici pitaju zašto se zatvara pogon Imleka

16.07.2012. / 20:09

NOVI SAD, Radnici zatvorenog pogona mljekare “Imlek” u Novom Sadu traže od pokrajiniskih i gradskih vlasti Novog Sada da spriječe zatvaranje pogona.

 

Radnici sumnjaju u objašnjenje rukovodstva “Imleka“ da je pogon zatvoren zbog nerentabilnosti. Predsjednik sindikata Novosadske mljekare Goran Cimeša je ocjenio da je nelogično da “Imlek” zatvara proizvodni pogon u Novom Sadu, a prije dva mjeseca je kupio mljekaru u Tesliću u Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini za osam miliona evra, iako već ima mljekaru u Kozarskoj Dubici, u BiH.

Predsjednik sindikata “Imleka” Saša Nikolić je ocjenio da je odgovornost za zatvaranje pogona u Novosadskoj mljekari na investicionom fondu “Salford” – vlasniku “Imleka”.

Međutim, kako za B92 kaže Milan Kovačević, član Nadzornog odbora “Imleka“, Novosadska mljekara nije zatvorena već je ona postala sastavni dio “Imleka“. Takva odluka je donesena na Skupštini akcionara i na nju niko nije imao primjedbu.

“Otpuštanja su preduzeta zato što postoji tehnološki višak. Uvijek je bolje razmišljati o unapređenju poslovanja i ’Imlek’ je imamo više šema otpuštanju radnika koji nisu bili potrebni“, kaže Kovačević.

On objašnjava da otpuštanje radnika u Novom Sadu nema nikakve veze sa kupovinom mljekare u Tesliću.

“Ta mljekara se nalazi u BiH. ’Imlek’ je regionalna kompanija, ima svoje mljekare i u Makedoniji, i u Crnoj Gori, i u BiH. I to može da bude samo korist za Srbiju. Da se ’Imlek’ tako pozicionira jer može bolje da funkcioniše i da eksportuje svoje proizvode u većoj mjeri nego da je isparcelisan u posebna preduzeća“, navodi Kovačević.

Inače, kompanija “Imlek” je u četvrtak saopštula da je zatvorila proizvodni pogon u svom ogranku u Novom Sadu, ali će se tu i dalje obavljati poslovi prodaje, otkupa mlijeka i distribucije.

“Imlek” je za 76 zaposlenih koji su radili u sektoru proizvodnje i kontrole kvaliteta, ponudila mogućnost prelaska u druge proizvodne pogone u okviru kompanije, i otpremnine u skladu sa kolektivnim ugovorom.

Međutim, predsjednica Gradskog odbora sindikata prehrambene industrije Branka Popović rekla je da nije u skladu sa Zakonom o radu ponuda poslovodstva “Imleka” radnicima da nastave da rade u mljekarama u Subotici i Padinskoj Skeli jer su ta mjesta od Novog Sada udaljena više od 100 kilometara.

Kako za B92 kaže Milan Kovačević, ako ima nekih odstupanja po tom pitanju, to će se morati ispraviti.

„Ne znam ni kakvi su propisi i na kojoj distanci se može ponuditi zaposlenje, ali znam jedino da je i to bolje nego da im se ne ponudi drugo zaposlenje. Zakonodavstvo je kod nas u velikoj mjeri u korist zaposenih tako da i ako postoje odstupanja, to će se morati i ispraviti“, kaže Kovačević. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!