Capital.ba

Radivojević: U februaru novi porast cijena

18.01.2008. / 8:30

Federalni ministar trgovine Desnica Radivojević u intervjuu za “Nezavisne” najavljuje raščišćavanje s neradom u institucijama, te pooštravanje djelovanja inspekcija.
 
Kaže kako nije isključen novi porast cijena u februaru, ali najavljuje i mjere kojima se to može na vrijeme ublažiti.
NN: Smijenjen je direktor Direkcije za robne rezerve FBiH, šta dalje?
RADIVOJEVIĆ: Vlada će u narednom periodu raščistiti sav nerad koji se javlja kroz institucije i provesti kontrole. Angažovaćemo sve inspekcije da se utvrdi šta se dešava. Da nije bilo medija i koji su ukazivali na nedostatke u Direkciji za robne rezerve, to se ne bi, vjerovatno, još duži period razriješilo. Mora svako odgovarati za preuzete poslove.
NN: Zašto Vlada i Vaše ministarstvo nisu djelovali prije stvaranja “vještačke” krize s nedostatkom ulja krajem prošle godine i spriječili poskupljenje?
RADIVOJEVIĆ: Tačno je da je bila vještačka kriza. To je i naš nemar. Vlada je uoči tih dešavanja radila tek nekoliko mjeseci. Nismo mogli sve sagledati, nismo dobro analizirali i stanje na tržištu cijena, kako domaćih, tako i uvoznih. I nismo baš predvidjeli da će se to jako brzo desiti. Nismo kroz naše institucije, kroz statistiku pratili i dobili informacije u pravo vrijeme. Ali to će biti promijenjeno. To je naš propust i mi smo to priznali. Imali smo posrednu odgovornost i ne bježimo od toga.
NN: Koliko ima istine u najavama da nas u februaru očekuje novi porast cijena?
RADIVOJEVIĆ: Ima istine. Teško je predvidjeti šta će biti, međutim, kada pogledate svjetsko tržište hrana postaje strateški proizvod. Sam skok energenata na tržištu dovodi do nestašice robe, zbog čega će određeni proizvodi u naredom periodu poskupjeti.
NN: Kako ćete sada djelovati i pomoći građanima?
RADOVIJEVIĆ: Moramo povećati naše robne rezerve. Proširiti listu robe, poboljšati domaću proizvodnju, otkupiti sav višak proizvoda na tržištu, mislim na osnovne životne namirnice. Kroz Ministarstvo poljoprivrede i druga moramo podsticati domaće proizvođače.
NN: Ali kako ćete djelovati trenutno, sada u februaru?
RADOVIJEVIĆ: Kroz Zakon o kontroli cijena, Zakon o robnim rezervama i odlukama koje je Vlada FBiH donijela za uvoz pšenice, kukuruza, 500.000 litara ulja, što je i učinjeno. Kroz odluku da meljemo našu pšenicu i damo brašno iz robnih rezervi po cijeni od 0,80 feninga i upute malim proizvođačima da ne dižu cijene hljeba. To su mjere koje ćemo primjenjivati i ubuduće i pokušati maksimalno zaštiti najugroženije kategorije stanovništva. Djelovaćemo interventno.
NN: Trgovci očito zloupotrebljavaju Zakon o slobodnom formiranju cijena. Da li je ovaj zakon moguće promijeniti?
RADIVOJEVIĆ: Ova vlada se zalaže za tržišnu ekonomiju, što je normalno. Predvidjeli smo mogućnost da djelujemo na tržištu samo kada dođe do enormne nestašice robe, kroz robne rezerve i kada troškovi života budu rasli više od pet odsto.
NN: Koliko su u posljednjem periodu porasli troškovi života?
RADIVOJEVIĆ: Preko pet odsto. Međutim, ako gledate u posljednje dvije godine, onda su porasli više od deset odsto.
NN: Niste nam odgovorili da li se može promijeniti Zakon o slobodnom formiranju cijena?
RADIVOJEVIĆ: Takav zakon o kontroli cijena postoji i u Hrvatskoj i Srbiji. A mi smo predvidjeli da u ovom zakonu neke stvari promijenimo. Napravit ćemo određene promjene, pa ćemo vjerovatno u okviru ovog zakona ugraditi da je Savjet za praćenje cijena povezan sa kantonima. Da zajednički djelujemo.
NN: Da li ćete u narednom periodu pooštriti rad inspekcija?
RADIVOJEVIĆ: U prošloj godini se pokazalo da inspekcije nisu bile učinkovite, nisu dale predviđen rezultat, tako da ćemo uticati da poboljšamo njihov rad. Donijeli smo odluku i da se provjeri kvalitet hrane u FBiH, ne samo u javnom, već i u privatnom sektoru, da utvrdimo da li je hrana odgovarajućeg kvaliteta. Hrana sa priloženom dokumentacijom i sertifikatima prolazi na granici, a ne uzimaju se uzorci. Ko ne bude radio kako treba – biće sankcionisan.
NN: Možete li prokomentarisati spekulacije o Vašoj smjeni?
RADIVOJEVIĆ: Ja se zalažem da se u Vladi nakon prve i svake naredne godine razmatra rad ministarstava. Samo argumentovano. Priče i spekulacije nisu mjerljive, mjerljiv je rad. Nakon godinu se može utvrditi ko je zadovoljio, a ko nije. Ministar koji nije doprinio radu Vlade i nije dao rezultat, treba da prihvati da Vlada treba da se osvježi novim snagama.
Početak prevoza nafte željeznicom do kraja godine
NN: Kada će početi prevoz nafte i naftnih derivata našom željeznicom, čime bi se uspostavila veća kontrola i eliminisalo sivo tržište?
RADIVOJEVIĆ: Pokrenuo sam rješavanje tog pitanja. Tražili smo da se vozi barem 50 odsto željeznicom, vidjećemo. Prva stvar je potpuna kontrola od uvoza do crpki, kojih je blizu 500 u FBiH. Moramo ih softverski povezati, ugraditi mjerne uređaje, u Poreskoj upravi i Ministartsvu pratiti količinu od uvoza, koliko je uskladišteno, svakodnevnu potrošnju, kao i kontrolu kvaliteta goriva. Tako ćemo moći pratiti i prijavljivanje povećanja i smanjenja cijena, što do sada nije bio slučaj.
NN: Kada će to zaživjeti, da li do kraja godine?
RADIVOJEVIĆ: Sto posto. Imaćemo velikih problema sa lobijima i tu moramo naći rješenje u interesu naših građana.
 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!