Capital.ba

Protiv otkaza granskog kolektivnog ugovora

18.04.2012. / 15:32

BANJALUKA, Sindikat poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske ne prihvata to što je Udruženje poslodavaca poljoprivredne i prehrambene industrije jednostrano otkazalo posebni kolektivni ugovor, jer to nije u skladu sa Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom.

Predsjednik ovog sindikata Jovan Jovanović rekao je da Zakon o radu i Opšti kolektivni ugovor nisu promijenjeni da bi se kompletan posebni kolektivni ugovor mogao otkazivati i da je sindikat obavještenje o otkazu ugovora dobio 30. marta, dok je odluka donesena 18. novembra prošle godine, bez ikakvog obrazloženja.

On je ocijenio da ovaj potez predstavlja odmazdu na zahtjeve sindikata koji je tražio da se neke stvari u kolektivnom ugovoru pokušaju korigovati.

“Opštim kolektivnim ugovorom predviđena je najniža plata od 370 KM, a posebnim ugovorom koeficijenti, ali poslodavcima nije bilo dovoljno da ospore tu odredbu, već su otkazali kompletan ugovor”, rekao je Jovanović nakon današnje sjednice granskog sindikata.

On je dodao da su za odluku o otkazivanju ugovora glasali poslodavci koji nemaju formirane sindikalne organizacije.

Prema njegovim riječima, u naredna četiri mjeseca koliko je još otkazani ugovor aktuelan, Sindikat će se sa svojim pregovaračkiim timom sastati sa predstavnicima Ministarstva rada kako bi dogovorili novi kolektivni ugovor ili se vratiti na postojeći.

Govoreći o stanju u poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji, Jovanović je rekao da su plate u prošloj godini u poljoprivredi iznosile 545 KM, u prehrambenoj industriji 558 KM, u ribarstvu 560 i zemljoradničkim zadrugama 439 KM, što je, kako je rekao, dno ljestvice u odnosu na potrošačku korpu u Republici Srpskoj.

On je dodao da je prošle godine 780 radnika ostalo bez posla kao tehnološki višak ili otišlo u druge djelatnosti, dok je u prva tri mjeseca ove godine 185 radnika ostalo bez posla i primanja, a ima nagovještaja da će u toku ove godine biti otpuštanja čak i u onim preduzećima koja mogu da ispune sve obaveze prema radnicima.

Prema njegovim riječima, radi se o preduzećima “Vitinka” Kozluk, Poljoprivrednom dobru “Semberija”, “Semberka” Janja, Poljoprivrednom zavodu Bijeljina, “Žitoprometu” Prijedor, banjalučkoj “Vitaminki” i “Aleksandriji” iz Zvornika.

Jovanović je upozorio da se u 70 odsto preduzeća u poljoprivredi radi duže od dozvoljenih 10 sati prekovremenog rada sedmično, bez isplate posebnog stimulansa za radnike koji rade duže i da poslodavci u ovoj godini nisu produžili ugovore radnicima koji su radili na određeno vrijeme, pravdajući to smanjenjem posla, iako je počela sezona radova i u poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji.

“Ako se Vlada opredijelila da sačuva svako radno mjesto, onda je prilika da se okrene rješavanju problema preduzeća koja će ići u stečaj, ali i onih koja još mogu da funkcionišu”, poručio je Jovanović.

Današnjoj sjednici granskog sindikata nisu prisustvovali predstavnici ministarstava poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede, rada i boračko-invalidske zaštite i Udruženja poslodavaca poljoprivredne i prehrambene industrije, iako su ih iz sindikata na vrijeme pozvali. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!