Capital.ba

Prošle godine izvoz i uvoz gotovo 30 milijardi KM

05.02.2018. / 14:40

SARAJEVO, Spoljnotrgovinska razmjena BiH u 2017. godini iznosila je 29.832.114.000 i povećana je za 14,61 odsto u odnosu na 2016. godinu.

Predsjednik Spornotrgovinske komore /STK/ BiH Ahmet Egrlić, saopštavajući podatke na konferenciji za novinare, rekao je da je BiH prošle godine izvezla robu u vrijednosti od 11.384.774.000 KM, što je povećanje u odnosu na 2016. godinu od 16,54 odsto.

On je naveo da je uvoz u BiH u 2017. godini iznosio 18.447.340.000 KM, što je za 13,44 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.

Prema njegovim riječima, pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 61,71 odsto, što je za 2,73 odsto više u odnosu na 2016. godinu.

Spoljnotrgovinski deficit BiH u prošloj godini iznosio je 7. 062.566.000 KM.

“STK je realizovala niz aktivnosti na promociji privrede BiH u inostranstvu i na poboljšanju erkonomskog ambijenta u BiH. Organizovano je 12 kolektivnih nastupa preduzeća na najuznačajnijim međunarodnim sajmovima u inostranstvu na kojima je omogućeno izlaganje proizvoda i nastup za 96 kompanija iz BiH”, istakao je Egrlić.

On je najavio da će STK i ove godine nastaviti sa pormocijama privrede BiH u instranstvu, a da su prioritet sajmovi, u NJemačkoj, Francuskoj, susjednim zemljama, Rusiji, Kini i Turskoj.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Mirko Šarović ukazao je na čiljenicu da se BiH, prvi put, približila vrijednosti spoljnotrgovinske razmjene od 30 milijardi KM i da olekuje da ta cifra ove godine bude premašena, odnosno da iznosi 31-32 milijarde KM.

“Još važnija je činjenica da je prvi put ostvarena pokrivenost uvoza izvozom veća od 60 odsto, odnosno 61 odsto”, rekao je Šarović.

Izrazivši očekivanja da će u naredne tri godine pokrivenost uvoza izvozom dostići 70 odsto, on je poručio da to treba da bude jedan od ciljeva onih koji se bave ovim poslom.

Parović je naveo da je obim razmjene sa EU, Srbijom, Hrvatskom i Turskom dostigla 84 odsto, od čega je ona sa EU 65 odsto.

“Pokrivenost uvoza izvozom sa EU iznosila je 71 odsto. Velike su šanse za rast spoljnotrgovinske razmjene sa EU”, istakao je Šarović.

Šarović je ukazao da obim razmjene sa Srbijom i Hrvatskom prelazi šest milijardi KM, od čega sa Srbijom tri milijarde i 123 miliona KM, a sa Hrvatskom tri milijarde i 111 miliona KM.

Prema njegovom mišljenju, ogromna je perspektiva razmjne sa Srbijom i Hrvatskom.

Govoreći o spoljnotrgovinskloj razmjeni sa Turskom, Šarović je naveo da je to rastuće tržište za BiH i da očekuje da 2020. godine razmjena dostigne milijardu KM.

On je konstatovao da su ostvareni rezultati u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH u 2017. godini solidni i da daju nadu i optimizam da se naredne godine krene uzlaznom linijom.

“Važno je stalno razvijanje svijesti o domaćim proizvodima. Moraju se otvarati nova tržošta. Bitna je i politička stabilnost”, naglasio je Šarović.

On je uvjeren da će BiH ove godine postati članica Svjetske trgovinske organizacije.

Prezentaciju spoljnotrgovinske razmjene BiH za 2017. godinu predstavio je direktor Sektora za makroekonmski sistem STK BiH Momir Tošić naveo je da je u 2017. godini BiH na tržište Cefte izvezla robu u vrijednosti o 1.931.502.000 KM, što je za 27,79 odsto više u odnosu na 2016. godinu.

On je naveo da je iz zemalja članica Cefte uvezena roba u vrijednosti 2.854.755.000 KM, ili za 12,53 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

Prema njegovim riječima, obim spoljnotrgovinske razmjene povećan je i sa ostalim tržištima kao što su rusko i kinesko. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!