Capital.ba

Promet i dalje pada

30.03.2012. / 8:10

BEOGRAD, Promet robe široke potrošnje na svjetskom nivou pokazuje, prema novim analizama „Dilojta“ znake oporavka, pa čak i rasta od deset odsto. Tržište u Srbiji i dalje, nažalost, pada.

U Srbiji je prema posljednjim podacima, januar ove u odnosu na isti mjesec prethodne godine, tržište maloprodaje za godinu dana oslabilo za još 3,2 odsto.
– Glavni krivac za smanjenje prodaje u trgovinama na malo jeste smanjenje realnih zarada stanovništva, kao i zaustavljanje rasta industrijske proizvodnje i izvoza – ocijenjuju ekonomisti.
– Koliko zaista vrijedi prosječna zarada u Srbiji najbrže se sazna kada se prevede u evre i uporedi sa prosjekom u zemljama u okruženju. Kretanje kursa dinara prema evru pokazuje pravo stanje ekonomije Srbije, ali i standarda. Koliko god se trude da povjeruju da prosječna zarada bilježi nominalni i realni rast, razuvjeri ih stvarnost na pijaci i u prodavnici.
Koliko su primanja u Srbiji utanjila u odnosu na paprene cijene namirnica najbolje svjedoči težina korpe, gdje sada za iste pare kupuju praktično upola manje namirnica. Veliki broj zatvorenih butika i modnih prodavnica ukazuje da je i tu došlo do značajnog pada prometa, posebno kod skuplje, ekskluzivne robe. Prema nezvaničnim podacima za petinu je „palo“ tržište kućnih aparata i elektronike.
Iako su primanja neuporedivo niža, statistika pokazuje da mnoge proizvode plaćaju koliko i Evropljani.
Moda na cijeni
„Dilojtova“ analiza pokazuje da najveću stopu rasta bilježi modna industrija, gdje je prodaja povećana za 14,2 odsto, što je veliki preokret u odnosu na period iz 2009. kada je ta industrija imala osjetan pad. Poslije toga slijedi industrija guma, koja je prateći oporavak auto-industrije kod nekih proizvođača ostvarila i dvocifren rast.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!