Capital.ba

Dokument: Projekcija razvoja RS do 2020. godine

20.02.2012. / 12:19

BANJALUKA, Strategija razvoja Republike Srpske do  2016. godine, sa projekcijom razvoja  do 2020.  nudi sve – od makroekonomske dimenzije razvoja, preko ciljeva pa do potpuno sagledanih potencijala i resursa sa kojim raspolaže Srpska.

“Prilikom izrade Strategije gledali smo dva osnovna cilja – najprije kako da poboljšamo ekonomski položaj  Srpske i njenih stanovnika. Razmišljali smo kako da se poboljša standard stanovnika povećanim zapošljavanjem i povećanjem bruto nacionalnog dohotka” – objašnjava Duško Jakšić, savjetnik predsjednika Vlade Republike Srpske.

Jedan od ciljeva Strategije  jeste nastojanje da Srpska dostigne mnogo  veći nivo ekonomske razvijenosti kako joj to ne bi predstavljalo problem jednog dana kada bude aktuelno članstvo u EU, a to podrazumijeva neuporedivo brži ekonomski rast  i bolje korištenje resursa od većine zemalja u okruženju.

“Od 16 evropskih zemalja u tranziciji, sve do  izbijanja svjetske ekonomske krize, Republika Srpska je bila u samom vrhu po dinamici  rasta. U vrijeme krize imali smo pad ekonomskog rasta, ali je on  bio manji nego u svim ovim  zemljama u tranziciji, čak  i od onih zemalja koje su do tada bilježile brži rast. Do krize Rumunija je, na primjer,  bilježila stopu ekonomskog rasta od  osam odsto, u Litvaniji je rast bio devet odsto, ali su u vrijeme  krize te zemlje zabilježile pad i do  20 odsto.

Prije  krize mi smo  bilježili rast od  šest odsto, a dolaskom krize zabilježili smo pad od  tri odsto. Pokazalo se da naša ekonomija ima određene generičke sposobnosti. Ipak,  u periodu do 2020. godine, do kada realno očekujemo da i mi postanemo članica EU, trebalo bi da dostignemo  makar donju granicu razvijenosti  koju  su imale Slovenija i  ostale centralnoevropske i tri baltičke  zemlje kada su  postale članice EU” – pojašnjava Jakšić.

To praktično znači da bi kupovna moć  stanovništva u Srpskoj sa sadašnjih 25 odsto od evropskog prosjeka morala da dostigne bar trećinu  evropskog prosjeka koliko sada imaju Rumunija i Bugarska. To znači i da bi, na primjer, kupovna moć našeg stanovništva morala da poraste sa  sadašnjih 25 na 33 odsto od evropskog prosjeka.

Da bismo dostigli taj nivo, morali  bismo  da  u narednom periodu ostvarimo dvostruko, pa čak i trostruko brži rast od  prosjeka EU.

Jakšić smatra da je to moguće, s obzirom da je  u  periodu  2003. do 2008. godine u Republici Srpskoj zabilježen  ekonomski rast  od pet odsto. Osim toga, cilj je i  EU da putem raznih fondova pomogne brži ekonomski rast manje razvijenih zemalja.

“Ekonomija Srpske ima dva glavna problema – to  je relativno mala ekonomija koja je izašla iz rata potpuno degradirana, a drugi problem je što imamo malo i zatvoreno tržište, koje,  s obzirom na resurse, ne može stvoriti ambijent za ostvarivanje proizvodnje u svim oblastima” – objašnjava Jakšić.

Neophodno je zbog toga regionalno  ekonomsko otvaranje. Prednosti Srpske su  što ima resurse koji još nisu iskorišteni. Republika Srpska spada među zemlje koje imaju, na primjer, najviše zemljišta po stanovniku. Imamo i veoma kvalitetne vode, i to vode kao opšti resurs, pa vode kao energetski resurs i na kraju  geotermalne vode.

“Srpska je u mnogo povoljnijoj poziciji  u odnosu  na sve zemlje u okruženju kada je riječ i o energetskim kapacitetima. Mi jedini  izvozimo struju,  a imamo nerazvijenu industriju.  Imamo deficit u uvozu poljoprivrednih proizvoda, a imamo potencijale koji su mnogo veći nego u zemljama iz kojih uvozimo te poljoprivredne proizvode” – ističe Jakšić.

Nova strategija razvoja Republike Srpske, sasvim je izvjesno, pretrpjeće neke izmjene tokom predstojeće javne rasprave. Svim učesnicima morao bi da bude jedinstven cilj da se taj dokument maksimalno poboljša. Određene korekcije na ovom najznačajnijem planskom dokumentu u Republici Srpskoj uslijediće sigurno  i poslije predstojećeg popisa stanovništva, jer će tada slika o potrebama stanovništva Republike Srpske sigurno biti mnogo jasnija.

Više od dvije godine stotinjak stručnjaka iz različitih oblasti, među kojima čak 70 doktora nauka, radilo je na ovom izuzetno značajnom dokumentu.

Nastalo je tako tridesetak podebljih  knjiga koje  sadrže više od 3 500 stranica. Strategiju razvoja  Srpske do 2016. godine sa projekcijom do 2020. godine Ekonomski institut u Banjaluci, koji je bio nosilac tog projekta, proslijedio je Vladi Srpske. Poslije detaljne analize u svim  ministarstvima i javne rasprave, taj izuzetno značajan dokument će konačno biti usvojen, najvjerovatnije u drugoj polovini ove godine.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dokument: Projekcija razvoja RS do 2020. godine

    1. Milan

      Jedan od osnovnih podataka za izradu strategije i projekcije je broj stanovnika, a taj broj je…