Capital.ba

Proizvodnja uljarica značajna za Srpsku

14.08.2012. / 14:43

BANJALUKA, Republika Srpska ima izuzetno povoljne prirodne preduslove za proizvodnju uljarica i za nju je ova proizvodnja veoma značajna, izjavio je šef Zavoda za zaštitu biljaka, biotehnologiju i sjemenarstvo Vojislav Trkulja.

Trkulja je rekao da je kompanija za proizvodnju ulja “Bimal” iz Brčkog izrazila spremnost da sve što se proizvede od uljarica u Srpskoj otkupi po tržišnim cijenama, jer godišnje proizvede oko 50 miliona litara ulja, a uvozi oko 95 odsto sirovine.

On je prije okruglog stola “Pripreme za sjetvu uljane repice u 2012. godini u skladu sa strateškim dokumentima Republike Srpske, BiH i EU” novinarima rekao da u Srpskoj postoje i velike površine zemlje koje se ne obrađuju, te da uljarice predstavljaju i značajnu komponentu u plodoredu.

“Da bismo organizovali profitabilnu proizvodnju, sa visokim prinosom i kvalitetom, neophodno je pozvati sve učesnike u tom procesu, jer je proizvodnja na ovim prostorima ima tradiciju”, rekao je Trkulja.

On kaže da se, bez obzira na klimatske probleme, po principima savremene proizvodnje može pomoći poljoprivrednim proizvođačima da ostvare profit.

Šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Srpske Miloš Nožinić rekao je da je cilj okruglog stola da se što bolje organizuje ovaj sektor prije sjetve uljane repice, koja, ako bude padavina, slijedi već narednih dana.

“Već nekoliko godina imamo velike probleme sa vremenskim uslovima.Tako je prošle godine, zbog izuzetne suše i visoke temperature u septembru, uljana repica zasijana na svega 200 hektara u Srpskoj”, precizirao je Nožinić.

On je naglasio da je riječ o rizičnoj proizvodnji, tako da je uvijek potrebna pomoć države, posebno zbog činjenice da se u BiH svake godine uvozi zrno uljarica vrijednosti 80 miliona KM.

“To je nepotrebno, treba jačati domaću proizvodnju i preradu uljarica. Cilj Instituta i resornih ministarstava je da se organizuje proizvodnja na većim površinama, da se do 2015. godine pokrije oko 50 odsto potreba domaće prerađivačke industrije sa domaćim sjemenom”, istakao je Nožinić.

Prema njegovim riječima, sjetva uljane repice trebala bi u nižim područjima početi za nekoliko dana, ali ako ne bude padavina, sjetva će biti pomjerena za septembar, jer su svi rokovi do kraja tog mjeseca prihvatljivi.

“Očekujemo da će ove godine biti zasijano više od 1.000 hektara uljane repice, ako se dobro organizujemo”, dodao je Nožinić.

On je naglasio da je uljana repica veoma značajna i za proizvodnju bio-dizela, koji jedini može izdržati temperature do minus 15 stepeni Celzijusovih.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!