Capital.ba

Proizvodi koji su donijeli milijarde

03.02.2013. / 14:30

JAPANKEBEOGRAD,  Inovativnost je kombinacija mozga i pribora. Što više koristite mozak manje će vam trebati materijala, rekao je Čarls Ketering, biznismen i tvorac 186 patenata.

Neki proizvodi koji su nastali sasvim slučajno donijeli su milijarde i milijarde zarade tako da mnogi žale što ih baš oni nisu smislili.
Tako je čuveni dizajner cipela, Kristijan Labuten govorio da žali što baš on nije osmislio papuče popularno nazvane “japanke”.

“Obožavam japanke, to je jedina obuća za koju bih volio da sam ja izmislio”, rekao je Labuten.

Kornifleks je napravljen 1984. godine.

Ovaj polaran doručak tokom prve godine u prodaji donio je zaradu od 2, 8 bilion adolara samo u SAD. Danas, kompanija Kelodžis glavni je proizvođač miksa od ceralija u 18 država i distributer u 180 država.

Stiker: patentiran 1974. godine.

Nakon godinu dana u prodaji donio je dva miliona dolara. Prošle godine zarada je premašila jedan bilion. Prodaje se u čak 100 država.

Frizbi: Nastao još 1937. godine.

Frizbi je osmišljen sasvim slučajno nakon što su se engleski studenti igrali sa tepsijom koja je podsjećala na disk. 1970. godine, osnivač je zaradio 500.000 dolara. Lani je prodato čak 300 miliona primjeraka.

Krokserice su napravljene 2002. godine.

2008. donijele su osnivaču 900 miliona dolara.

2011. ovaj proizvod je donio čak bilion dolara zarade.

2012. prodato je 200 miliona pari krokserica u 90 država.

Čičak-traka je osmišljena 1941, godine.

Velkro je počeo biznis sa skromnih 60 dolara nedjeljno.

1988. postaje internacionalan kompanija zarađujući 93 miliona dolara.

2012. čičak- traka prodavana je u 40 država.

Iako Srbija obiluje naučnicima s briljantnim patentima, potrebna je ekonomska politika u oblasti inovacija koja bi im pomogla da ih zaštite i izrade prototipe. I pored genijalnih pronalazaka i sve više visoko obrazovanih ljudi na tehničkim fakultetima, patenata je sve manje.

S druge strane, u Kini na primjer, do kraja 2012. godine, na svakih deset hiljada Kineza dolazila su 3,23 patenta. B 92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!