Capital.ba

Proizvođači duguju 20 miliona maraka

27.05.2010. / 7:55

BANJA LUKA, “Šume Republike Srpske” objavile su “crnu listu poslovnih partnera” na kojoj se nalazi 490 preduzeća iz BiH i Srbije, a koja im duguju više od 20 miliona maraka, potvrđeno je “Glasu Srpske” u “Šumama RS”.

Komercijalni direktor JP “Šume RS” Dragomir Gagović rekao je da je osnovni razlog zašto su pojedina preduzeća dospjela na “crnu listu ” dugovanja.
– Šumska gazdinstva u RS dostavila su direkciji imena preduzeća koja nisu izmirila svoje obaveze po javnom ugovoru sa “Šumama RS” i kao takva nepodobna su za poslovanje – rekao je Gagović.
On je istakao da su odlukom Nadzornog odbora protiv svih preduzeća sa “crne liste” pokrenute tužbe, a svi oni sa kojima se postigne vansudsko poravnanje moraće otplatiti 50 odsto duga.
– Svim preduzećima zaustavljena je isporuka sirovine. Onog momenta kada preduzeća izmire svoje obaveze biće skinuti sa “crne liste” i prema njima će se nastaviti isporučivati roba – rekao je Gagović.
U “Šumama RS” kažu da proizvođači mogu da potpišu sporazum o mogućnosti otplaćivanja duga u šest mjesečnih rata.
Gagović je kazao da se neki dugovi godinama gomilaju, a najveći problemi su preduzeća koja su privatizovana i preprodavana.
– Jedan od uzroka dugovanja je loš period poslovanja i proizvođači teško izlaze na tržište koje je zasićeno, tako da ne mogu da izvršavaju svoje obaveze prema nama – pojasnio je Gagović.
On je dodao da je Vlada RS, da bi pomogla proizvođačima, odobrila da im se sirovina i oblovina isporučuje na odgođeno plaćanje.
– Zbog toga je došlo do neplanskog otvaranja novih preduzeća u RS, a lokalne zajednice su vidjele interese da što više proizvođača imaju na svojoj teritoriji i podržavali su njihovo otvaranje. Međutim, ta preduzeća nisu imala kapital pa su brzo propadala, a njihovi dugovi prema “Šumama” nisu izmireni – istakao je Gagović.
Sekretar Udruženja prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik rekao je da je osnovni uzrok taj što preduzeća usljed ekonomske krize nisu uspjela da naplate svoja potraživanja, a samim tim ni izmire obaveze prema “Šumama RS”.
– Ohrabrenje je zaključak koji je nedavno bio na sjednici Vladi RS o smanjenju cijena drvnih sortimenata do pet odsto do septembra, jer će to doprinijeti efikasnijoj naplati – rekao je Šinik.
On je istakao da je rješenje potrebno tražiti na način da se stariji dug otplaćuje u ratama, a da se vodi računa da se novonastala potraživanja naplaćuju redovno.
“Neuspješni izvođači”
Na “crnoj listi” se, osim 490 preduzeća, nalaze i dva koja su označena kao “neuspješni izvođači radova”.
– Ta preduzeća su izabrana na tenderu za izvođenje određenih poslova za gazdinstva, a gazdinstva su ih označila kao “neuspješne izvođače radova” jer nisu ispunili uslove kvaliteta usluga – naglasio je Gagović.  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Proizvođači duguju 20 miliona maraka

    1. sumar

      Pa i ja se nadam, ali se ipak bojim da ce biti po narodnoj /sjasi kurta da uzjasi murta./ Sume i druga javna preduzeca i sluze za finansiranje politickih partija i uhljebljenje stranackih aktivista, imamo zaista malo operativnog inzenjerskog kadra, sve su otalo poltroni i nazalost krkani koji gledaju kako ce se licno okoristiti. Nema zaista ekonomskog poslovanja, a rezultat tome je gubitak trzista i na nasim prostorima.

    2. bosman

      Zbog zapošljavanja po političkoj liniji je i dovelo do ovakvog stanja u Šumama RS. Znamo da su neki lideri (Mladen Ivanić – PDP) i krivično osuđivanji zbog kriminalnih radnji sa partijskim kolegama – zaposlenicima Šuma RS. Mišljena sam, ako na izborima SNSD izgubi apsolutnu vlast da postoji velika mogućnost da se pokrene još krivičnih postupaka protiv rukovodstva Šuma RS.

    3. sumar

      brkoug kompletan sadasnji ali i svi prethodni menadzmenti Suma RS su birani po strogoj politickoj liniji. Tako da preduzece sluzi za zaposljevanje stranacki podobnih kadrova, gdje se uopste ne vodi racuna o ekonomskom poslovanju jer su mislili da ce ih monopolski polozaj dozivotno stititi, ali ova kriza je samo razotkrila sve negativnosti rada ovog preduzeca u zadnjih 15 godina. Jedino resenje je nazalost davanje cjelokupnih suma pod koncesije nekim stranim kupcima jer ovi nasi nista nisu doprinjeli.

    4. brkoug

      2.bosman! Slažem se u potpunosti.Kako je oblovina davana onima koji nemaju imovinu na odgođeno plaćanje. Da je menadžment Šuma RS prodavao svoje privatne trupce svi takvi kupci bi morali trupce uplatiti po profakturi.Ne znam šumar, da li su to uradili ovi što su posle onih, ili oni što su bili prije ovih, ali treći ne postoje i svaka druga priča i pravdanje je najpoganija laž.

    5. bosman

      Mislim da odgovornost za navedena potraživanja jedino snosi menadžment Šuma RS.

    6. sumar

      E koji su krkani u menadzmentu Suma RS, ova potrazivanja se kumuliraju jos od rata.Spisak ovih firmi je star bar tri godine. Mislim da od naplate potrazivanja nema nista, jer vecina ovih firmi vise i ne postoji niti imaju bilo kakvu imovinu, jednostavno pilane i brente su nicale poslije rata kao gljive poslije kise, ljudi su uzimali robu, obrnuli pare i napustali posao, bez placanja obaveza i sad je kasno za pokretanje bilo cega a da ne govorimo da su mnogi iz samih Suma RS te opstina kumovali tome.