Capital.ba

Proizvođači akciznih roba nezadovoljni

23.12.2008. / 17:23

SARAJEVO,  Proizvođači akciznih roba u BiH nezadovoljni su predloženim izmjenama Zakona o akcizama, koje predviđaju povećanje posebnog poreza na pivo, sokove, bezalkoholna pića.

“Nacrt izmjena Zakona o akcizama za nas predstavljao šok, jer predviđa povećanje posebnog poreza na pivo za 50 odsto, a ista je situacija i kod sokova, bezalkoholnih pića. Mi smo jednostavno satjerani u ćorsokak”, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Grupacije pivarske industrije u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Goran Konfronte.

Konfronte je naglasio da vlast u BiH mora da zaštiti domaću proizvodnju i da je dovede u ravnopravan položaj s proizvođačima u zemljama u okruženju.

“Slažemo se da treba naći nedostajuća sredstva u budžetu nakon ukidanja carina, ali zašto zakon ne predviđa povećanje posebnog poreza na naftne derivate, sa kojima rade uglavnom trgovci iz susjednih zemalja”, rekao je Konfronte.

Predsjednik Privredne komore Federacije BiH Jago Lasić rekao je da je cilj da se dođe do prijedloga zakona o akcizama koji bi bio zadovoljavajući za sve, nakon čega bi taj zakon bio upućen u javnu raspravu.

“Imajući u vidu dosadašnju praksu, plašimo se da će situacija biti kao i prošli put kada je donesen Zakon o akcizama, koji je, prema mom mišljenju, najlošiji zakon od Drugog svjetskog rata i najpogubniji za privredu BiH”, istakao je Lasić.

On je naveo da će u BiH u ovoj godini prihod po osnovu akciza iznositi oko 990 miliona KM, što je 20 odsto ukupnih prihoda svih budžetskih izvora.

“Ono što smatramo pogubnim jeste preniska osnovica za naplatu akciza.Sve zemlje u okruženju imaju akcize na automobile, luksuznu robu itd, a mi ih nemamo, i zato predlažemo proširenje ove osnovice”, istakao je Lasić.

On je naglasio da je proširenje osnovice potrebno kako bi javna potrošnja bila zadovoljena, a da se, kako je rekao, ne dira u onaj sektor koji najviše pogađa socijalno ugroženo stanovništvo.

“Situacija je alarmantna i želimo da zajedničkim snagama urazumimo odgovorne iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH i kasnije parlament BiH da nakon 12 dugih godina čekanja donesu zakon koji će omogućiti normalan nastavak poslovanja u ovim izuzetno značajnim granama industrije u BiH”, rekao je direktor Fabrike duvana Sarajevo Edin Mulahasanović.

On je istakao da duvanski proizvodi “najviše pune budžet BiH” te da je od završetka rata u BiH uvezeno više od 100 000 tona cigareta, pri čemu je država izgubila najmanje šest milijardi KM.

Mulahasanović je rekao da se zakon priprema netransparentno te da privrednici žele da izvrše pritisak na vlasti kako bi se spriječilo “umiranje” domaćih proizvođača.

On je naveo da najviša akciza na uvozne proizvode u BiH iznosi 83 feninga, dok za cigarete koje se izvoze iz BiH u Hrvatsku akciza iznosi 3,5 KM, što govori o kakvom se debalansu radi i kakvu štetu budžet trpi.

“Naš prijedlog je da cigarete budu razvrstane na luksuzne i popularne, i da se za njih uvedu različite akcize”, rekao je Mulahasanović.

Konferenciji za novinare prisustvovali su predstavnici više grupacija u Spoljnotrgovinskoj komori BiH – grupacija pivarske industrije, prerade i prometa kafe, prerade i prometa duvana i duvanskih proizvoda i proizvodnje flaširanih voda i bezalkoholnih pića.

Akcizne robe u BiH su pivo, kafa, bezalkoholna pića, duvanske prerađevine i naftni derivati.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!