Capital.ba

Profesor plaća najveći porez

05.04.2011. / 8:10

NOVI SAD, Prosječan radnik iz Novog Sada treba da radi ravno 20 godina i tri mjeseca da bi zaradio ono što je mjesečno lani prihodovao jedan novosadski profesor. Naime, najbogatiji žitelj Srbije je profesor iz Novog Sada, koji je zaradio čak 166 miliona dinara – saznaju „Novosti“ u Poreskoj upravi. Inače, zvanična statistika pokazuje da je u ovom gradu prosječna bruto zarada 56.792 dinara.
Po visini prihoda, na nezvaničnoj top listi najplaćenijih u Srbiji, uz prijavljenu godišnju zaradu iznad 100 miliona dinara ima još jedan Beograđanin, sa Vračara, koji je poreskim vlastima prijavio ravno 138 miliona dinara. Ostali „bogataši“ koji su se uredno javili poreskim vlastima, lani su u bruto iznosu prihodovali manje od 90 miliona dinara. Inače, najplaćeniji građani Srbije su, uglavnom, privatni preduzetnici, pravnici, bankarski menadžeri, a interesantno je da je među njima i jedan trener.
Iako poreznici, prema zakonu, moraju da kriju identitet onih koji podnose poreske prijave, nezvanično saznajemo da se ni ove godine na listi nisu našla zvučna imena, za koja javnost vjeruje da zarađuju i više od pomenutog Novosađanina.
Iako imaju različite plate, svima je zajedničko to da su protekle godine zaradili više od 1.708.200 dinara, u bruto iznosu. To je, naime, granica za 2010. godinu iznad koje ih zakon obavezuje da podnesu poresku prijavu za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak.

I stranci su obveznici ovog poreza, ali je za strane državljane u našoj zemlji osnovica za obračun nešto viša i iznosi 2.847.000 dinara.
Prvih deset bogataša žive uglavnom u Beogradu, izuzimajući zvanično najbogatijeg Novosađanina, i Nišliju, na šestom mjestu po bogatstvu. Najmanju platu imaju Nišlije: 42.578 dinara bruto (što je tek 30.733 dinara neto iznosa). Tako proizilazi da je najbogatiji Nišlija lani zaradio čak 1.574 prosječne plate svog „prosječnog“ sugrađanina.

Isti nivo
Poresku prijavu za plaćanje nameta na godišnji prihod, zasada je podnio 17.371 građanin.
Ovaj broj, naglašavaju poreznici, nije konačan, s obzirom na to da se još uvijek očekuju zakasnele prijave, kao i one koje su upućene poštom.
Inače, ovogodišnji broj prijava sličan je onom u prethodnoj godini. Tačnije, za plaćanje poreza na godišnji prihod u 2009. godini, prošle godine podnijeto je 17.760 prijava, dok je u prethodnoj godini podnijeto 16.789 prijava građana. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!