Capital.ba

Prodaja novina u svijetu povećana uprkos krizi

28.05.2009. / 8:15

novinarBARSELONA, Prodaja novina u svijetu prošle godine je, uprkos krizi, povećana 1,3 odsto, na prosječno 539 miliona primjeraka dnevno, izjavio je predsjednik Svjetskog udruženja štampanih novina (WAN) Gevin O'Rajli.
Na otvaranju dvodnevne konferencije WAN u Barseloni, on je rekao da podaci za 2008. dokazuju da su bila pogrešna predviđanja da će štampane novine iščeznuti kako bi otvorile put Internetu, prenose agencije.

Komentatori griješe kada najavljuju smrt dnevnih listova, s obzirom na to da sektor nastavlja da raste, rekao je O'Rajli, dodajući da je tačno da se novine suočavaju sa veoma teškim periodom usljed globalnog ekonomskog slabljenja i širenja Interneta.

On je ukazao da je rast prodaje u Africi, Latinskoj Americi i Aziji nadoknadio smanjenje u Evropi i SAD.

Dobro stanje u tom sektoru u regionu Azije potvrđeno je ranije ovog mjeseca kada je Wall Street Journal počeo da štampa svoje azijsko izdanje u Indiji, drugoj najmnogoljudnijoj naciji svijeta.

Ukupan promet štampe u svijetu povećan je 1,6 odsto ako se uzme u obzir i 40 miliona primjeraka besplatnih novina, koliko se lane dnevno distribuiralo u svijetu, pokazali su preliminarni podaci udruženja WAN koje predstavlja 18.000 novina širom svijeta.

Prihod od oglasa i reklama u dnevnoj štampi je prošle godine opao oko pet odsto, a u 2009. se očekuje još veće smanjenje, ali će se taj sektor, kako predviđa O'Rajli, oporaviti po okončanju privrednog slabljenja.

Štampani mediji nastavljaju da apsorbuju 37 odsto prihoda od reklama i oglasa, u poređenju s učešćem Interneta od samo 10 odsto, uglavnom na pretraživačima Google i Yahoo.

Podaci udruženja WAN pokazuju da je kriza izuzetno pogodila medije u SAD, gdje je nekoliko izdavača listova posljednjih mjeseci proglasilo bankrot, uključujući kompaniju Tribune, koja je vlasnik listova Chicago tribune, Los Angeles Times i Baltimore Sun.

Dva velika američka dnevnika, Seattle Post-Intelligencer i Rocky Mountain News, posljednjih mjeseci su prestala da izlaze, dok desetinama drugih prijeti ista sudbina.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!