Capital.ba

Prodaja direktnom nagodbom izbačena iz zakona

28.07.2014. / 15:12

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????BEOGRAD, Privatizacija direktnom nagodbom više neće biti moguća, kaže v.d. ministra finansija Srbije Dušan Vujović.
On je objasnio jednu od najvažnijih novina izmjenjenog zakona o privatizaciji koji je Vlada Srbije juče usvojila, a kojim se, dodaje on, praktično ukida status preduzeća u restrukturiranju.

Metod privatizacije direktnom nagodbom izbačen je iz nacrta zakona pošto on spada u instrumente međudržavnih dogovora pa će biti regulisan nezavisno od ovog zakona. To je bilo mišljenje stručne i profesionalne javnosti ali i međunarodnih organizacija”, rekao je Vujović za Tanjug.

On je naveo da je osim ove sugestije, Ministarstvo, uvažilo praktično 90 odsto ključnih primjedbi koje su se čule tokom javne rasprave, a koje su tako postale sastavni dio revidiranog teksta prijedloga zakona.

Pokazalo se da javna rasprava ima smisla, da je mobilisala dosta ljudi, stručnu javnost posebno, ljude s univerziteta, iz instituta. Mnogo reakcija je bilo i od advokata i pravne struke, dobili smo dosta sugestija iz prakse. To je i bio cilj, da dobijemo transparentnije rezultate koji će brže i bolje dati rezultate“, precizirao je ministar.

Novina je, prema njegovim riječima, i ta što je finansijsko restrukturiranje, kao mjera za pripremu i realizaciju samog procesa privatizacije takođe izbačena iz nacrta zakona, jer je procjenjeno, kako je naveo, da je ona suviše složena i komplikovana da bi se takvom metodom rješavala pitanja privatizacije preduzeća koja su ostala u portfelju Agencije za privatizaciju Srbije.

Vujović je dodao i da je ključna zakonska izmjena ta što je model privatizacije, da bi se prevazišli problemi negativnog ili nultog kapitala, upotpunjen tako da štiti sve tržišne institute, posebno prava povjerilaca i traži njihovu saglasnost u tom procesu.

Stupanjem na snagu ovog zakona defakto se ukida status preduzeća u restrukturiranju i time se poštuje do kraja odluka Ustavnog suda. Preduzeća će dobiti neko dodatno vrijeme ali samo u procesu privatizacije, odnosno u procesu stečaja ako to bude nažalost jedina opcija za neka od njih”, izjavio je on.

Zaštita svojinskih prava u tim firmama biće, prema njegovim riječima, pojačana zakonskim odredbama koje izričito kažu da su prava povjerilaca, uključujući i prava države kao povjerioca, prava koja se moraju poštovati jer na njima počiva tržišna privreda.

Kad je riječ o korekcijama u prijedlogu novog zakona o stečaju, Vujović je naveo da su one u ovom trenutku neznatne, jer je cilj zakonskih izmjena bio da se stečaj ubrza, a povjeriocima obezbjedi mnogo više prava da biraju i upravljaju radom stečajnih upravnika.

“Cilj je, drugim riječima, bio da se omogući da se imovina što prije vrati u proces proizvodnje, što je takođe u sklopu odluke Ustavnog suda o poštovanju osnovnih instituta svojine kao ugaonog kamena tržišne privrede”, napomenuo je Vujović.

Vlada Srbije usvojila je juče prijedloge drugog seta reformskih zakona – o privatizaciji i o stečaju i uputila ih Skupštini na raspravu u i usvajanje po hitnom postupku. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!