Capital.ba

Privrednici traže poresku reformu

01.09.2011. / 13:56

BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin ocijenio je da je neophodno smanjenje poreza na zarade, ali da je nerealno očekivati da to bude sprovedeno u mandatu sadašnje Vlade.
“Nisam zadovoljan što poreska reforma nije sprovedena 2009, za kad je bila najavljena, ali je bolje da ona bude sprovedena dogodine nego nikad”, rekao je Bugarin povodom najave ministra za ekonomiju Nebojše Ćirića da je smanjenje opšte stope poreza na zarade realno očekivati sredinom sljedeće godine.

Prema riječima Ćirića, sadašnja opšta stopa poreza na zarade od 64 do 62 odsto mogla bi da bude smanjena na 50 odsto.

Zahtjev Privredne komore Srbije je, kako je rekao Bugarin, da poreska reforma bude stimulativna za privrednike, što bi doprinijelo smanjenju poslovanja u sivoj zoni.

Predsjednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević ocijenio je da je najava smanjenja opšte stope poreza na zarade laž oročena na godinu dana i jeftina politička estrada. On je rekao da Asocijacija, koja ima 141.000 preduzeća i preduzetničkih radnji s 240.000 zaposlenih, predlaže da porezi i doprinosi na plate do 30.000 dinara budu smanjeni na 40 odsto, čime bi se postigla socijalna progresivnost.

“Treba ujednačiti plate realnog sektora sa zaradama u javnom sektoru koje su duplo veće”, kazao je Knežević i dodao da takvih razlika u platama nema nigdje u svijetu.

Prema njegovim riječima, stabilizacijom poreza stabilizuju se i postojeća radna mjesta, a onda može da se računa i na nova zapošljavanja.

“Pitanje je kako sačuvati postojeći nivo zaposlenosti, a kako je krenulo, izgubićemo još 100.000 radnih mjesta. U sadašnjim uslovima privreda ima dvije opcije, ili bježanje u sivu zonu ili zatvaranje firmi”, upozorio je Knežević.

Komentarišući najavu Vlade Srbije da će od septembra donijeti uredbu kojom će rokovi plaćanja biti ograničeni na 45 do 60 dana, Knežević je kazao da u uređenim državama nije moguće dugovati državi, ali nije moguće ni da država duguje privredi. “Država očigledno ne namjerava da izmiri dug od milijardu evra jer bi onda budžetski deficit porastao sa 4,1 odsto na sedam”, dodao je Knežević. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!