Capital.ba

Privrednici se žale na visoke poreze

22.11.2014. / 6:30

beogradBEOGRAD, Privrednici u Srbiji se najviše žale na visoke poreze pa mnogi izbjegavaju da ih plate, na komplikovane administrativne procedure za dobijanje dozvola i ne žele da se zadužuju kod banaka zbog visokih kamata, izjavio je juče direktor USAID-ovog Projekta za bolje uslove poslovanja Džo Lauter.

Jedan od najvećih problema srpske ekonomije je visoka stopa “sive” ekonomije, koja je među najvišima u Evropi, uprkos donošenju novog Zakona o radu koji je trebalo veliki dio tog problema da uvede u legalne tokove, rekao je Lauter.

Na predstavljanju rezultata istraživanja koje su, četvrtu godinu zaredom, sproveli USAID i PKS sproveli na uzorku 1.000 preduzeća iz Srbije, Lauter je rekao da se, prema rezultatima ankete privrednici najviše žale na visoke poreze i mnogi izbjegavaju da ih plate, uprkos očekivanjima da će novi Zakon o radu prevesti veći dio sive ekonomije u legalne tokove.

Lauter je najavio da se radi na zakonskom prijedlogu da se sistem kazni koje sprovode inspekcije, zamjeni sistemom pomoći firmama da otkolone očene nepravilnosti.

Prema njegovim riječima, prosječno vrijeme za dobijanje dozvola u Srbiji je smanjeno sa 11 mjeseci iz 2011. godine na osam mjeseci u 2014. godini, što je i dalje sporo, rekao je Lauter i prenio da se u Virdžiniji, na primjer, građevinska dozvola može dobiti za svega jedan dan.

Takođe, i cijena izdavanje građevinskoh dozvola je veoma visoka, dodao je Lauter.

Govoreći o zapošljavanju u Srbiji, Lauter je naveo da je 20 odsto firmi u proteklih godini zaposlilo nove radnike i ocijenio da je poreska politika otežala nastojanja ostalih 80 odsto da zaposle nove ljude.

U anketi na pitanje čega bi se odrekli da bi porezi bili niži, firme su odgovorile da ne žele da se odreknu subvencija i stoga i ne žele da plaćaju niže poreze, prenio je on.

Što se tiče izvora finansiranja, 86 odsto firmi koristi sopstvena sredstva i ne žele da se zadužuju, a prosječna dugovanja bankama su oko 21.000 evra, naveo je Lauter i ocijenio da firme nisu zainteresovane da se zadužuju, a njegovo objašnjenje je nezadovoljstvo okruženjem.

Prema njegovoj ocjeni, razlog za nezainteresovanost u zaduživanju firmi su visoke kamate i strogi uslovi obezbjeđenja, što treba da rješava Vlada Srbije i Narodna banka.

Među najveće probleme makroekonomije, Lauter je prenio da su privrednici ubrojali inflaciju i stabilnost kursa.

Potpredsjednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je ocijenila da vlada, poslovna zajednica i USAID moraju zajedno da rade na poboljšanju poslovnog okruženja.

Ona je izrazila iznenađene zbog podatka da firme ne žele da se zadužuju, ocjenjujući da firme ne mogu da napreduju ukoliko ne proširuju svoje poslovanje, a za to su potrebne nove investicije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!