Capital.ba

Privrednici predlažu Vladi RS avansno plaćanje poreza!!!

29.03.2013. / 12:32

slika_poreziBANJALUKA, Poslodavci u Republici Srpskoj predlažu Vladi RS jedinstveno rješenje od kojeg bi korist imala i jedna i druga strana – avansno plaćanje poreza i doprinosa, saznaje CAPITAL.
Vlada RS u prvom godišnjem kvartalu, poznatom po inače sezonskoj slabijoj naplati poreskih dadžbina, na ovaj način bi ostvarila veći priliv u budžet i ne bi bilo potrebe za skupljim zaduženjem na tržištu kapitala, a zauzvrat privrednicima bi plaćanjem poreza i doprinosa unaprijed te obaveze bile umanjene za određeni procenat.
Nacrt Zakona o načinu izmirenja poreskog duga koji je prošle sedmice usvojila Narodna skupština RS, izazvao je mnogobrojne kritike poslanika i privrednika, koji smatraju da se njime stavljaju u povlašćen položaj oni koji neredovno izmiruju svoje obaveze. Nacrt predviđa da se firmama koje imaju velika dugovanja prema državi omogući  konverzija tog duga u akcije.
Poslovna zajednica izašla je sa prilično originalnom idejom čijom realizacijom bi bili nagrađena preduzeća koja redovno izmiruju svoje obaveze, a zauzvrat i država bi ostvarila određene benefite.
Poreske olakšice na plaćanje doprinosa i poreza bi, prema ovoj ideji, trebalo omogućiti privrednim subjektima koji avansno uplate poreze i doprinose. Naime, preduzećima koja su u mogućnosti da avansno uplate doprinose i poreze za cijelu godinu omogući popust možda i do 10 odsto. Na ovaj način bi, smatraju predlagači inicijative, korist imala i država i preduzeća. Država bi dobila unaprijed novac koji bi napunio budžet u prvom kvartalu koji ima, inače, slabiju naplatu, a preduzeća ostvarila uštedu koju bi kasnije mogli da ulože u pokretanje novih investicija.

Poslanik Narodnoj skupštini RS, član Odbora za finansije i budžet u NSRS i direktor Dunav osiguranja Saša Čudić, nezadovoljan je činjenicom da su sva privredna društva obuhvaćena konverzijom pretvaranja duga u akcije.
sasa cudicPored toga što Nacrtom zakona nisu predviđene kazne za neplatiše, istovremeno nisu predviđene ni stimulacije za one koji redovno izmiruju svoje dugove. Podržavam ideju o uvođenju olakšica, koje bi, između ostalog, trebalo da posluže i kao stimulacija ostalim privrednim subjektima da svoje obaveze izmiruju na vrijeme i na taj način ostavre određene pogodnosti. Smatram da bi preduzećima koja uplate poreze i doprinose, unaprijed za cijelu godinu, omogući popust i do 10 odsto. Siguran sam da će Ministarstvo finasnija RS razmotriti ove opcije i jednostavnom računicom zaključiti koliko je ova ideja podjednako dobra za budžet i privredu”, naglašava Čudić.

 

Tegeltija: Veoma zanimljiv prijedlog
Komentarišući ovaj prijedlog, ministar finansija u Vladi Srpske Zoran Tegeltija za CAPITAL je ocijenio da su pomenute mjere vrijedne razmatranja, napominjući da se prethodno moraju sagledati svi benefiti koje bi država i privrednici dobili po ovom osnovu.
Zoran-tegeltija-preDo sada nismo imali takvo rješenje, ali bi bilo potrebno definisati šta je finansijski smisao onoga koji dobija i uplaćuje novac unaprijed. Pogotovo kada je riječ o  plaćanju doprinosa za Fond penzijsko-invalidskog osiguranja, jer taj benefit nikako ne bi mogao i ne bi smio ići na teret korisnika penzije. Za poziciju zdravstvenog osiguranja za državu, po ovom osnovu, bila bi bolja situacija, ali kada su u pitanju doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje ovaj proces bi se morao nekako posebno definisati. Ne možete na osnovu toga što je neko nekom ranije platio, dati mu manje pravo od njegovih plaćenih iznosa doprinosa. Ovo rješenje koje nude privrednici je veoma zanimljivo, ali iskren da budem, volio bi da znam u ovom trenutku koji bi to dio privrede bio spreman na plaćanje unaprijed”, kaže Tegeltija. On poručuje kako je svako plaćanje korisno unaprijed, te da će razmisliti o ovoj varijanti i ponuditi Fondu zdrastvenog osiguranja i Fondu penzijsko invalidskog osiguranja RS da iznađu rješenje o ovom pitanju.
Uvođenje poreskih olakšica dijelu privrede koja stvara dobar poslovni ambijent, podržavaju i ekonomisti, koji kažu da se ovim Nacrtom Zakona neredovnim platišama izašlo u susret, pa bi bilo logično da istim redosljedom budu nagrađeni i privrednici koji redovno izmiruju svoje obaveze prema državi.
Međutim, ističu kako nisu sigurni da bi se kroz uvođenje olakšica značajno mogao poboljšati poslovni ambijent.
Svaki dobar efekat na privredu mi ekonomisti podržavamo, a ovu ideju je potrebno detaljno preispitati sa više aspekata. Pitanje je koliko bi ove olakšice bile atraktivne za preduzeća u Srpskoj, odnosno koliko privrednika je u stanju da uplati unaprijed doprinose i poreze na plate svojih radnika. Ukoliko bi se uspostavilo da to može samo dva odsto preduzeća, onda nisam siguran da bi uvođenje ovih mjera donijelo veliku korist. Isto tako treba imati u vidu da bi preduzeća avansnim plaćanjem kreditirala državu sa 10 odsto na godišnjem nivou, pa je pitanje koliko bi se preduzećima isplatilo da svoj novac daju na godinu dana državi sa popustom od 10 dosto, iako bi to za državu bila povoljna kamatna stopa.  Ipak ideja je dobra jer definitvno šalje poruku svima u privrednom lancu kako se isplati redovno izmirivati obaveze”, kaže za CAPITAL član Udruženja ekonomista “SWOT” Miloš Todorović.
Ove stimulativne mjere za domaća preduzeća podržavaju i u Privrednoj komori RS, u kojoj kažu kako ih kroz javnu raspravu treba sagledati sa svih aspekata.
Realizacija ove ideje bi značila da država prepoznaje zdrava preduzeća i da ih podržava. To bi bila nagrada redovnim platišama, a i poruka ostalim privrednim subjektima da redovno izmiruju svoje obaveze prema državi”, ističu u Privrednoj komori Republike Srpske.
Novinar: Jelena DESPOTOVIĆ

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!