Capital.ba

Privredne aktivnosti u svijetu smanjene za 2,6 odsto

28.05.2009. / 7:40

unNJUJORK, Ujedinjene nacije su danas objavile predviđanje da će privredna aktivnost u svijetu ove godine zbog krize opasti za 2,6 odsto, dok se u janauru predviđalo svega 0,5 odsto. UN su u najnovijoj prognozi navele da su zemlje u razvoju nesrazmjerno više pogođene krizom.
Kriza je počela u razvijenim zemljama, a u izvještaju UN se navodi da su zemlje u razvoju najviše pretrpjele zbog smanjenja protoka kapitala, poskupljenja kredita, smanjenja svjetske trgovine, nižih cijena robe široke potrošnje i opadanja doznaka iz inostranstva.
UN predviđaju da bi – ako mjere stimulisanja ekomonskog rasta budu uspješne – blag oporavak mogao početi 2010. godine.
UN ukazuju da je međutim moguće i da se svjetska recesija produži.
Svjetska ekonomija je u prosjeku rasla za skoro četiri odsto godišnje između 2004. i 2007. godine, i za 2,1 odsto 2008. godine, a većina zemalja je sada u najdubljoj krizi od Drugog svjetskog rata.
Dodaje se da, uprkos otpisivanju dugova i drugoj pomoći država banka, problemi nisu riješeni.
Pored toga u 2008. godine je zabilježen veliki porast nezaposlenosti, a očekuje se još veći ove i 2010. godine.
Početno predviđanje o 50 miliona nezaposlenih u naredne dvije godine mogla bi da se udvostruči, ako se situacija još više pogorša, upozorile su UN.
“Lekcije prethodnih finansijskih kriza ukazuju da je obično potrebno četiri do pet godina da se, kada dođe do ekonomskog oporavka, stopa nezaposlenostu vrati na nivo prije krize”, navodi se u izvještaju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!