Capital.ba

Pripremiti se na duži period nestabilnosti

12.06.2012. / 18:40

VAŠINGTON, Svjetska banka je upozorila zemlje u razvoju da bi za dugi period nestabilnosti u globalnoj ekonomiji trebalo da se pripreme ponovnim usaglašavanjem srednjoročnih strategija razvoja.

“Oživljavanje tenzija u Evropi sa visokim prihodima narušilo je napredak postignut tokom prva četiri mjeseca ove godine, koji se ogledao u oporavku ekonomskih aktivnosti u zemljama u razvoju i razvijenim zemljama i ublažavanju straha među investitorima”, navodi Svjetska banka u Izgledima globalne ekonomije za jun 2012. godine.

Iz Svjetske banke ocjenjuju da se od 1. maja širi povećana trema tržišta.

“Tržišta zemalja u razvoju i u zemljama sa visokim prihodima izgubila su sedam odsto, odustajanjem od dvije trećine dobitka generisanog tokom protekla četiri mjeseca”, navode iz Svjetske banke.

Većina industrijskih cijena je pala, sa padom cijena sirovina i bakra za 19 i 14 odsto. Odnosno, dok su valute zemalja u razvoju izgubile na vrijednosti u odnosu na američki dolar, međunarodni kapital je pobjegao u sigurno utočište sredstava, kao što su državne obveznice SAD i Njemačke, navodi se u dokumentu.

Uslovi u većini zemalja u razvoju do sada se nisu pogoršali kao u prvom kvartalu 2011. Izvan Evrope i Centralne Azije, Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, stopa CDS – cijena osiguranja od kreditnog rizika – zemalja u razvoju, ključni indikator osjetljivosti tržišta, ostala je dosta ispod maksimuma iz jeseni 2011.

Tržište globalnog kapitala i osjećaj za investiranje vjerovatno će ostati promjenjivi u srdnjoročnom periodu otežavajući donošenje ekonomske politike.

“U ovakvom okruženju, zemlje u razvoju trebalo bi da se fokusiraju na produktivnost, poboljšanje reformi i infrasrukturne investicije, umjesto da iz dana u dan reaguju na promjene u međunarodnom okruženju”, rekao je Hans Tajmer, direktor Razvojnih izgleda Svjetske banke.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!