Capital.ba

Prioritet CIDEA tehnološki biznis-parkovi

12.11.2008. / 15:18

BANJALUKA, Tehnološki biznis park, programi kreditiranja malih i srednjih preduzeća, osnivanje klastera, edukacije za pokretanje biznisa, razvojni projekti za selo, samo su neki od značajnih rezultata koje je ostvarila Gradska razvojna agencija (CIDEA).
„Prvih deset mjeseci ove godine bili su veoma značajni. Osim što su završeni brojni projekti, uspjeli smo da se izvučemo iz anonimnosti koja nas je pratila od osnivanja i da se pozicioniramo unutar grada. Usvojena je Strategija razvoja grada za period 2007-2015. godine, gdje je Agencija ostvarila veoma značajnu ulogu tokom izrade što je rezultiralo sa preko 50 projekata sadržanih u strategiji“, kaže Nenad Račić, direktor Gradske razvojne agencije.

U prvoj polovini ove godine, CIDEA je uradila prijedlog idejnog rješenja Tehnološkog biznis parka, na osnovu kojeg je Skupština Grada donijela odluku o izradi studije izvodljivosti za ovaj projekat. Cilj je da se privuče što više domaćih i stranih investitora.

„Park bi se sastojao od tehnološko-razvojnog centra, poslovnih zona, biznis inkubatora te logističkog centra. Tehnološki biznis parkovi obezbjeđuju domaćim i stranim investitorima uređene lokacije sa infrastrukturom, sa cijenama povoljnijim od tržišne. Na jednom mjestu naći će se spoj nauke univerzitetskog centra i proizvodnje, što doprinosi ekonomskom napretku grada“, pojašnjava Račić.

Veoma značajan je i razvoj ruralnog dijela grada, a u prvoj polovini ove godine, urađena je studija izvodljivosti za južni dio grada, i do kraja godine, biće gotova Studija i za sjeverozapadni dio grada. Plan je da se ravnomjerno razvija cijela teritorija grada, da se ožive sela i otvore nova preduzeća i radna mjesta.

Sumirajući urađeno tokom ove godine, Račić još ističe prijedlog za osnivanje kreditno garantnog fonda, koji bi trebalo da bude pokretač ekonomskog razvoja. Podsjeća, da Agencija i Grad Banja Luka, posredstvom NLB Razvojne banke i novcem iz budžeta Grada, kreditiraju mala i srednja preduzeća sa 4, 5 miliona KM, a cilj je podrška razvoju preduzetništva na području Banje Luke.

 Direktor Gradske razvojne agencije podsjeća da su, u prvoj polovini ove godine, osnovana i dva klastera, drvni i solarni, i da su već imali nastupe na sajmovima, i ostvarili veoma važne poslovne kontakte.

 „Međunarodne organizacije preferiraju udruživanje sitnih proizvođača u klaster. Oni, s druge strane, omogućavaju malim proizvođačima da opstanu, da zajednički nabave repromaterijal – po povoljnijim cijenama, da imaju zajednički nastup na tržištu i administraciju na jednom mjestu, što smanjuje njihove troškove“, objašnjava on, i dodaje da, do kraja ove godine, treba da se oformi Razvojni centar, koji će pomoći klasteru u njegovom daljem razvoju. Agencija je provela i mnoge programe edukacije za pokretanje biznisa, procjenjujuči da će doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta.

Kroz aktivnosti Centra za mali biznis, Agencija je organizovala i učestvovala na više izložbi i sajmova.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!