Capital.ba

Prinudna naplata 59,7 miliona KM

10.06.2013. / 8:58

stecajBANJALUKA, Poreska uprava RS pokrenula je za četiri mjeseca ove godine čak 17.196 postupaka prinudne naplate zbog duga od 59,7 miliona maraka.

Prema podacima PURS-a, u ovom periodu u postupcima prinudne naplate naplaćeno je 25,3 miliona maraka.
U Poreskoj upravi dodaju da je na kraju aprila bio 92.731 aktivni postupak prinudne naplate zbog duga od 336,1 milion maraka.
Ističu da je primjetan trend rasta postupaka prinudne naplate jer, kako su naveli, pravovremeno i u zakonom predviđenim rokovima preduzimaju sve mjere kako se dugovi ne bi gomilali.
Da se povećava broja postupaka prinudne naplate pokazuju i podaci iz ranijih godina.
Tako su u cijeloj prošloj godini pokrenuta 42.143 postupka prinudne naplate zbog duga od 171 milion KM, dok je u 2011. godini pokrenuto 29.405 postupaka zbog duga od 25,4 miliona KM.
U 2012. u postupku prinudne naplate ukupno je naplaćeno 46,3 miliona maraka, dok je godinu ranije po tom osnovu naplaćeno 25,4 miliona KM.
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da je sve manje firmi koje su u stanju da redovno izmiruju svoje obaveze.
– Plašim se da će veliki broj ljudi biti primoran da odustane od dalje privredne aktivnosti. Razumijem da država traži izmirenje poreskih obaveza, ali naplata međusobnih potraživanja između privrednika traje mnogo duže nego što traje pokretanje i sam postupak prinudne naplate – rekao je Vidić.
On je istakao da naplata duga po osnovu poreskih obaveza traje najduže dva mjeseca, dok period naplate njihovih potraživanja nekad traje šest mjeseci, a ide i do godinu i više.
– To znači da ta dva kretanja nisu usklađena i zato smatram da  privrednicima treba dati određene ustupke kako bi se održali u životu – kazao je Vidić.
On je naglasio da se to odnosi prije svega na male dužnike, kod kojih se uglavnom i najviše ide u prinudnu naplatu.
– O velikim dugovima neću govoriti, jer je neko dozvolio da oni budu toliki – naglasio je Vidić.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da bez ozbiljnih reformskih zahvata, koji će biti usmjereni ka olakšavanju poslovanja u realnom sektoru i jačanju tog sektora, nema napretka.
On ističe da je važno da se shvati šta se to dešava u realnom sektoru što izaziva takve tendencije.
– Ako posmatramo Poresku upravu kao instituciju koja radi svoj posao, ona to radi jako dobro, ali, nažalost, to ne daje rezultate. To se dešava zbog sistema obaveza plaćanja PDV-a i direktnih poreza, koji su apsolutni prioritet obaveza firmi, a zanemarena je činjenica da su otežani uslovi poslovanja zbog nedostatka gotovog novca u opticaju – naglasio je Pavlović.
Prema podacima Privredne komore RS, ukupna neto dobit privrede Srpske smanjena je u prošloj godini za 38 miliona maraka u odnosu na godinu ranije, dok je gubitak povećan za čak 124,9 miliona KM. Istovremeno, kratkoročna potraživanja povećana su za čak 528 miliona maraka.

Pomaci
Vidić je istakao da su u prvom kvartalu u RS zabilježeni minimalni pozitivni pomaci, ali da oni još uvijek ne mogu da ukažu da dolazi do oporavka.
– Oni makar daju nadu da bi u nekom budućem periodu, uz adekvatne mjere Vlade RS, bankarskog sektora i Privredne komore, moglo da dođe do značajnih pozitivnih pomaka – rekao je Vidić i dodao da i dalje zabrinjava veoma značajan debalans u robnoj razmjeni sa inostranstvom.

Dugovi i naplata u prinudnim postupcima u milionima KM

Period           Pokrenuti postupci      Iznos duga        Naplata
2011. god.                      29.405                      115,1                    25,4
2012. god.                      42.143                      171                       46,3
1.1 – 30.4.2013.            17.196                        59,7                   25,31

Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!