Capital.ba

Prihvaćen izvještaj sporazuma o dugu Rusije prema BiH

25.11.2016. / 7:45

SARAJEVO, Predsjedništvo BiH prihvatilo je juče u Sarajevu Izvještaj o postignutom sporazumu između Vlade Rusije i Savjeta ministara BiH o klirinškom dugu Rusije prema BiH, kojim je predviđeno da od ukupnog duga 72,5 miliona američkih dolara pripadne Federaciji BiH /FBiH/, a 36 miliona Republici Srpskoj. ivanic-mladen

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je novinarima nakon sjednice Predsjedništva da je tim sporazumom predviđeno da oko četiri miliona dolara pripadne Brčko distriktu i oko 12,5 miliona dolara za potrebe institucija BiH.

“Ova raspodjela sredstava u skladu je sa zakonom kojim se reguliše raspodjela sredstava iz sukcesije”, pojasnio je Ivanić i dodao da je o ovome postignuta puna saglasnost.

Prema njegovim riječima, očekuje se da će ovaj sporazum biti potpisan do kraja godine, te da će vrlo brzo da dođu i sredstva predviđena njime.

“Ovim je stavljena tačka na ranije dugo prisutan problem koji je uspješno priveden kraju”, istakao je Ivanić.

Predsjedništvo BiH usvojilo je danas i dokument “Pregled odbrane” kojim je predviđeno da smanjenje broja vojnika, oficira i podoficira Oružanih snaga /OS/ BiH sa sadašnjih 10.000 na 9.200, a rezervnog sastava sa 5.000 na 4.600.

Ivanić je istakao da je ovim dokumentom predviđeno smanjenje broja lokacija perspektivne vojne imovine sa 63 na 57.

“Ovim dokumentom usvojen je i plan modernizacije OS BiH. Ovim dokumentom predviđeno je 57 od 63 lokacije”, rekao je Ivanić.

On je ponovio da se Predsjedništvo BiH u sadašnjem sazivu neće baviti knjiženjem perspektivne vojne imovine, jer su sve stvari urađene prije sadašnjeg sastava.

Ivanić je ponovio da smatra da će se u vezi sa tim pitanjem desiti da će sudski procesi trajati veoma dugo, te da će knjiženje perspektivne vojne imovine biti ključni problem koji čeka BiH.

Prema njegovim riječima, politički dogovor je moguće postići na bazi dogovora koji je potpisan prije tri ili četiri godine u Briselu u kojem su dogovoreni principi i za vojnu i za državnu imovinu.

“Neke partije su odstale od toga. Kada bi se sve to vratilo problem bi preko noći bio riješen. Ovako će on potrajati godinama. To podrazumijeva malo hrabrosti na svim stranama da se prihvati malo rizika”, pojasnio je Ivanić i dodao da misli da je dominantna odgovornost na kolegama iz Federacije BiH /FBiH/.

Ivanić ne vjeruje da će BiH dobiti Akcioni plan za članstvo u NATO-u /MAP/ na narednom zasjedanju ministara zemalja članica NATO-a, jer je jasno da je uslov knjiženje perspektivne vojne imovine.

“Ako takav uslov ostane, uvjeren sam da MAP nećemo dobiti narednih pet do šest godina”, tvrdi Ivanić.

Prema njegovim riječima, dokumentom “Pregled odbrane” predviđena je malo drugačija struktura nekih od jedinica OS BiH.

“Ojačana je logistika pješadijskih brigada – inženjerijski dio, jer je procjena da će to biti potrebno i civilnom stanovništvu u slučaju većih elementarnih nepogoda”, pojasnio je Ivanić.

Prema njegovim riječima, iako to nije u nadležnosti Predsjedništva BiH, ono je danas informisano da bankarski sistem BiH, kad je riječ o transakcijama, nije na crnoj listi EU.

“To nije u nadležnosti Predsjedništva BiH nego Savjeta ministara BiH i vlada entiteta, jer su oni zaduženi za dio zakona koji se odnose na pranje novca i eventualno podršku terorizmu”, naglasio je Ivanić.

On je istakao da niko od članova Predsjedništva BiH nije imao ulogu u ceremoniji povodom obnavljanja pločnika ispred zgrade Predsjedništva BiH, ocijenivši to potpuno neprimjerenim, nepotrebnim i događajem koji je proizveo štetu, prije svega, Predsjedništvu BiH.

On je ponovio da već duže vrijeme traži da u zgradi Predsjedništva BiH budu samo institucije BiH, a ne i FBiH.

“Predsjednik i potpredsjednici FBiH prisutni su bez ikakvog pravnog osnova. Nije dobro da jedan entitet ima privilegovan položaj u zajedničkim institucijama”, smatra Ivanić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!