Capital.ba

Prerađivačka industrija skratila liste na birou

08.07.2017. / 13:00

BANJALUKA – Sa evidencija Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske u prvih pet mjeseci ove godine brisane su 15.763 osobe zbog zaposlenja, što je za 20,6 odsto više u odnosu na isti period lani, a najviše radnih mjesta otvoreno je u prerađivačkoj industriji.

Pozitivan pomak se osjeća i kada je riječ o novim imenima na spisku nezaposlenih. Kako navode u ovom zavodu, prijavljeno je 120.868 nezaposlenih, što je za 13.111 ili 9,8 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

Po broju zaposlenih, odmah iza prerađivačke industrije ove godine bile su javne, društvene, socijalne i lične uslužne djelatnosti, zatim trgovina, građevinarstvo i ugostiteljstvo.

Najviše radnika posao je dobilo u Banjaluci, Prijedoru, Doboju, Bijeljini i Gradišci, dok ih je najmanje bilo u Novom Goraždu, Krupi na Uni i u opštini Jezero.

Među onima koji su otvorili nova radna mjesta je i banjalučka Fabrika obuće “Bema”, koja je ove godine primila oko 120 radnika, a do kraja godine planiraju zaposliti još 200 ljudi.

– Problem je to što se na tržištu već osjeća nestašica radnika zbog odlaska u inostranstvo i “Bemu” je od početka godine napustilo 60 ljudi koji su mahom otišli raditi u Njemačku i Sloveniju. Na biroima je more nezaposlenih sa visokom stručnom spremom koji nisu interesantni prerađivačkoj industriji – rekao je Umićević i dodao da država treba naći način da stimuliše privredu kako bi plate rasle, a sa njima i zainteresovanost za rad u prerađivačkom sektoru.

Direktor “Vitaminke” Žarko Mikić kaže da ovo preduzeće nije širilo proizvodnju i zapošljavalo za stalno u ovoj godini, ali u predstojećoj sezoni prerade voća i povrća planiraju da prime od 100 do 300 sezonaca.

– Još ne znamo koliko ćemo ove godine zaposliti sezonaca, jer sve zavisi od otkupa sirovina, ali je pohvalno to što je porastao broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji – naveo je Mikić i dodao da se i “Vitaminka” suočava sa nedostatkom kvalifikovane radne snage.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da je rast broja zaposlenih i to najviše u prerađivačkoj industriji veoma dobar znak za cijelu Srpsku.

– Ovo bi trebalo da bude znak da je zapošljavanje u javnom sektoru privedeno kraju i da dolazi do izražaja otvaranje radnih mjesta u realnom sektoru – rekao je Škrebić.

Da bi se nastavilo sa pozitivnim pomacima u zapošljavanju kada je u pitanju realni sektor, potrebno je, kako smatra Škrebić, težiti smanjenju oporezivanja rada.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je iznenađen ovim statistikama, koje su priznaje, dobar pokazatelj.

– Bilo bi dobro kada bismo ove podatke mogli uporediti i sa prijavljenima u Poreskoj upravi RS, jer skidanje sa evidencije po osnovu zaposlenja može značiti i zaposlenje u inostranstvu. Međutim, ako su ovi podaci onakvi kako su predstavljeni onda je to dobar pokazatelj koji oslikava pozitivan trend u realnom sektoru – rekao je Pavlović.

Ističe i da bi Privredna komora RS trebalo da se angažuje i da izda pohvalnice svima koji su u ovih pet mjeseci zaposlili najviše radnika.

– Pojavila se nova ekonomska situacija koja je nužno potrebna RS, što je i više nego pohvalno – kaže Pavlović. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Prerađivačka industrija skratila liste na birou

    1. Sasa

      Ma kakva industrija, skratila Njemacka i Austrija, sto vlasti i odgovara jer to je njihov recept za smanjenje nezaposlenosti.