Capital.ba

Prepolovljen izvoz mlijeka iz BiH

24.10.2015. / 9:52

mlijekoBANJALUKA, Iako je 9. septembra ove godine odobren izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u zemlje Evropske unije, podaci zvaničnih institucija pokazuju da je za to vrijeme došlo do drastičnog pada izvoza bh. mlijeka.

Ovu paradoksalnu situaciju potvrđuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, iz kojih je vidljivo da je “zeleno svjetlo” za izvoz u EU očigledno samo pojačalo trend smanjenja izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koji traje još od juna ove godine.

Mljekari iz BiH tvrde da bi jedan od uzroka za ovakvu situaciju mogao biti smanjena proizvodnja mlijeka u BiH, koja je primjetna već nekoliko godina, a čiji uzrok su elementarne nepogode, teški uslovi rada stočara, ali i nedostatak stočne hrane.

Naime, BiH je u ovom mjesecu, zaključno sa 21. oktobrom, izvezla nešto manje od 2,5 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda, što je za oko 1,3 miliona kilograma manje nego u septembru ili gotovo dvostruko manje nego u avgustu ove godine, kada nije bio moguć izvoz u zemlje EU.

Ukoliko bismo nastavili porediti s mjesecima unazad, rezultati bi bili još više poražavajući. Posmatrano po strukturi, najveći pad izvoza u oktobru, u odnosu na septembar ove godine zabilježen je kod mlijeka i pavlake bez dodatih sladila, kod sira i skute, te maslaca. Sa druge strane, izvoz je povećan kada su u pitanju mlijeko i pavlaka sa dodatim sladilima, te mlaćenica. Prema podacima UIO BiH, zaključno sa 21. oktobrom, nije evidentiran izvoz surutke.

Sa druge strane, treba reći i da uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH posljednjih mjeseci ima opadajući trend. Tako je u julu ove godine iznosio 3,7 miliona kilograma, da bi svakog mjeseca bio sve niži, a da bi u oktobru, zaključno sa 21. u mjesecu, iznosio 2,4 miliona kilograma.

Komentarišući podatke o izvozu mlijeka iz BiH, Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine, rekao je da je proizvodnja mlijeka u RS i BiH u padu i da je konkretno na njegovoj farmi došlo do pada proizvodnje mlijeka za otprilike oko 30 odsto.

“Kod mene je konkretno uzrok nedostatak hrane, jer su bile poplave, suše i mislim da je uzrok i nedostatak obradive površine. Farmeri ne mogu proširivati farme, jer nemaju dovoljno obradive zemlje, kako bi mogli prehraniti svoja grla na način kako bi to trebalo”, rekao je Nikolić.

Osvrćući se na istovremeni pad uvoza mlijeka u BiH, on je rekao da je očigledno da bh. građani nemaju dovoljno novca i da iz tog razloga manje konzumiraju mlijeko i mliječne proizvode.

Podsjećamo da je Stalni komitet za lanac ishrane i zdravlje životinja Evropske komisije 9. septembra u Briselu donio odluku da BiH može da izvozi mlijeko i mliječne proizvode u zemlje EU. Komitet je tada odbacio prigovor Hrvatske na odobravanja izvoza bh. mlijeka i omogućio da četiri mljekare iz BiH, i to “Mlijekoprodukt” Kozarska Dubica, “Milkos” Sarajevo, “Meggle” Bihać i “Mljekara” Livno, mogu da izvoze mlijeko i mliječne proizvode u zemlje EU.

Trend pada izvoza mlijeka u 2015.

Mjesec Količina Vrijednost (KM)
Jun       4.994.340        5.756.038
Jul         4.913.776         5.442.338
Avgust    4.656.604        5.330.496
Septembar  3.723.634      4.290.902
Oktobar     2.455.680           2.799.322

Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!