Capital.ba

Pregrijana privreda i visoka inflacija glavni problemi

06.03.2008. / 8:15

 PEKING,  Kineski premijer Ven Djijabao izjavio je da previsok privredni rast, rastuća inflacija i pretjerana investiciona aktivnost predstavljaju glavne ekonomske probleme sa kojima se suočava njegova zemlja, u uslovima kada ekonomska ekspanzija na globalnom nivou opada.
 Ven je u godišnjem “izveštaju naciji”, koji je predočio članovima nacinalnog parlamenta, naveo da tekući skok cijena i rastući inflatorni pritisci najviše brinu žitelje Kine.
 Inflacija je u Kini tokom januara uvećana na 7,1 odsto, mjereno prema godišnoj osnovi, što je najveći nivo od 1997. Lani je rast potrošačkih cijena bio niži – 4,8 procenata – ali je i u tom periodu premašena planirana troprocentna inflatorna stopa, navodi se u izveštaju kineskog premijera.
 “Elementi koji utiču na rast cijena će se i dalje osećati i to će uticati da pritisak cijena ostane jak i ove godine”, priznao je Ven i dodao da vlada u 2008. planira inflatornu stopu koja je ostvarena lani.
 On je zatražio od lokalnih kineskih funkcionera da sprovođenje mjera za suzbijanje daljeg rasta potrošačkih cijena prihvate kao jedan od najvažnijih priroriteta u realizaciji ukupne ekonomske politike.
 “Inflacija je test za mogućnost vlade da sprovede makroekonomsku kontrolu i premijer Ven želi da upozori lokalne funkcionere da je taj zadatak vrlo ozbiljan”, izjavio je politički ekspert Mao SSoulong sa Kineskog narodnog univerziteta.
 Ven je u svom izlaganju naglasio da vlada u ovoj godini predviđa rast domaće privrede od osam odsto, što je osjetno niže u odnosu na lanjskih 11,4 procenta.
 Nezavisni eksperti su, međutim, ranije procjenili da će Kina i ove godine imati dvocifren ekonomski uspon, ali da će stopa rasta za oko jedan odsto biti niža nego lani.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!