Capital.ba

Poznati uspjeli tek poslije otkaza

22.05.2012. / 7:45

LOS ANĐELES, Otkaz može da bude bolno iskustvo, ali ono ne znači i potpuni slom, što potvrđuju karijere šest svjetski poznatih ličnosti.

Prva među njima je pop kraljica Madona.
Kada joj je škola dojadila, obrela se u Njujorku s namjerom da postane pjevačica. U početku joj to nije baš polazilo za rukom, pa je bila prinuđena da prihvati posao kelnerice u “Dankin Donatsu” na Tajms skveru. Nije izdržala nijedan dan: dobila je otkaz nakon što je jednom gostu prosula džem na odjeću.
Drugi na listi “izbačenih s posla” je Volt Dizni koji je 1919. dobio otkaz iz lista “Kanzas siti star” gdje su mu zamjerali “nedostatak mašte i dobrih ideja”.
Dizni je poslije toga osnovao studio za animaciju, koji je nakon samo nekoliko godina propao, što kreatora Miki Mausa i drugih brojnih crtanih junaka nije obeshrabrilo. Otišao je u Holivud gdje su svari počele konačno da se kreću u dobrom pravcu.

Džoana Rouling, autorka serijala o Hariju Poteru, maštala je o karijeri pisca dok je još bila sekretarica Amnesti Internešenela u Londonu. Ona nije samo razmišljala o tome, već je počela da skicira junake svojih romana tokom radnog vremena, što se nimalo nije dopalo njenom šefu koji joj je dao otkaz.

Roulingova je poslije toga nekoliko godina bila nezaposlena, da bi potom postala jedna od najpoznatijih i najbogatijih književnika na svijetu.

Opra Vinfri nije uvijek bila najpopularnija TV voditeljka. Počela je kao reporterka za jednu TV mrežu u Baltimoru gdje su joj zamjerali manjak objektivnosti, jer se često prepuštala emocijama tokom izvještavanja sa događaja.

Za kaznu je dobila da vodi popodnevni kontakt program, što je značilo nazadovanje u karijeri, budući da dnevne emisije u to vrijeme nisu bile previše cjenjene. Opra je, međutim, tu otkrila svoj talenat za vođenje tok šou emisija.

U mladosti, Robert Redford je radio kao nekvalifikovani radnik za Standar ojl. Njegov šef ga je jednom prilikom zatekao kako spava tokom radnog vremena i tu je bio kraj njegovoj karijeri u naftnoj industriji. To i nije bilo tako loše, pošto je odlučio da nastavi studije i preseli se u Njujork da bi se bavio glumom.
Američki pronalazač Tomas Edison je u tajnosti pravio eksperimente u svojoj kancelariji u Vestern Junionu. Jedne večeri 1867, prosuo je kiselinu na pod, uništviši parket. Otkaz je dobio gotovo na licu mjesta, što ga nije spriječilo da dvije godine kasnije registruje svoj prvi patent. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!