Capital.ba

Pozajmice od 15.000 do 30.000 evra

25.02.2008. / 9:07

BEOGRAD, Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja počeće krajem marta (ili početkom aprila) da odobrava tri vrste kredita građanima srpske nacionalnosti na Kosovu koji žele da započnu ili unaprede svoj biznis.

Prva grupa pozjamica biće takozvani “start ap” krediti za otpočinjanje biznisa u pojedinačnom iznosu do 30.000 evra.
Samostalne zanatlije mogu da računaju na pozajmice do 15.000 evra, dok su za vlasnike malih i srednjih preduzeća predviđeni krediti u maksimalnom iznosu do 30.000 evra.
– Start ap krediti biće odobravani po istim uslovima koji su prošle godine važilii za preduzetnike u Srbiji. Reč je o kreditima sa rokom otplate do pet godina, grejs periodom od godinu dana i kamatom od jedan odsto godišnje. Ove godine u budžetu je za start ap kredite planirano 2,2 milijarde dinara i deo tih sredstava biće plasiran na Kosovu. Kada je reč o druge dve vrste pozajmica, ovih dana analiziramo koliko ćemo sredstava izdvojiti za te namene i pod kojim uslovima će biti odobravani krediti.

Instrumenti obezbeđenja za kredite koji se odobravaju već postojećim radnjama i preduzećima nisu komplikovani, preciznije za kredite do 15.000 evra neće biti potrebna hipoteka, dok će kod kredita od 30.000 evra polovina iznosa biti “pokrivana” hipotekom – kaže za Danas direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva Dejan Jovanović.
On podseća da će prijave za kredite prikupljati regionalna kancelarija Agencije za regionalni razvoj, koja će biti otvorena u Kosovskoj Mitrovici, a prostorije će imati i u Kosovskom Pomoravlju.
– Realizacija ovog projekta kreditiranja krenuće krajem marta ili početkom aprila, a do tada biće obezbeđena sva infrastruktura za njegovo sprovođenje.

Otvorićemo kancelariju Ministarstva ekonomije, a značajnije prisustvo na Kosovu planira i Nacionalna služba za zapošljavanje.

Agencija za privredne registre takođe nastavlja da radi na Kosovu čime Ministarstvo ekonomije na konkretan način jača prisustvo u srpskom delu Kosova – ističe Jovanović.
Podaci, međutim, pokazuju da je prošle godine odobren samo jedan mikrokredit na Kosovu i da je interesovanje za dobijanje sredstava za pokretanje biznisa bilo izuzetno malo.

Jovanović kaže da će prisustvo pomenutih institucija na Kosovu omogućiti da država približi potencijalnim korisnicima kredita koji nameravaju da uplove u preduzetničke vode.
– Ono što će takođe biti drugačije ove godine jeste uspostavljanje ekonomskog suvereniteta nad delom Kosova gde žive Srbi.

To, između ostalog, znači i da ćemo imati mnogo bolju promociju instrumenata podrške razvoju preduzetništva. Takođe, planiramo sprovođenje mera nefinansijske podrške kroz, recimo, edukaciju zainteresovnih za bavljenje preduzetništvom ili razvoj konkuretnosti malih i srednjih preduzeća na Kosovu – naglašava Jovanović.
Prošle godine, širom Srbije odobreno je oko 1.500 kredita za pokretanje biznisa u ukupnoj vrednosti od 1,96 milijardi dinara.

Na ta sredstva i nisu mogli da računaju oni koji su želeli da ih iskoriste za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, infrastrukturu, trgovinu, organizovanje igara na sreću i kupovinu vozila za obavljanje taksi usluga.

Instrumenti obezbeđenja mogli su biti ručna zaloga na opremi koja se kupuje od kredita, menice, ugovorno jemstvo ili hipoteka, kada je reč o pozajmici velike vrednosti.

Jovanović kaže da će ti uslovi važiti i za građane srpske nacionalnosti na Kosovu, ali naglašava da je reč o izuzetno povoljnoj kreditnoj liniji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!