Capital.ba

Povjeriocima „Šećerane“ priznato 16 miliona KM

04.05.2016. / 11:55

BIJELJINA, Na nastavku Skupštine povjerilaca bijeljinske Fabrike šećera u stečaju, koji je danas održan u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini, povjeriocima je priznato još 3,5 miliona KM potraživanja, tako da do sada ukupno priznata potraživanja iznose oko 16 miliona KM.
fabrika secera

Stečajni upravnik Lazo Đurđević priznao je potraživanje razlučnog povjerioca Poreske uprave RS u iznosu od 1,3 miliona KM nad nepokretnom imovinom „Šećerane“, dok je osporio potraživanje u iznosu od 1,4 miliona KM.

Priznao je i potraživanje razlučnog povjerioca Bojana Mrđena iz Banjaluke u iznosu od 112.571 KM nad pokretnom imovinom. Bojan Mrđen je bivši direktor „Šećerane“ i sin Ljube Mrđena direktora „Agrokop eksport-importa“ kojem je suđeno za pranje novca u slučaju protiv Zorana Ćopića.

Priznato je i 36.100 KM potraživanja Vedrana Galića iz Banjaluke, takođe, nad pokretnom imovinom.

Stečajni upravnik je priznao potraživanja stečajnih povjerilaca koja su svrstana u opšti isplatni red. „Energosistemu“ iz Brčkog priznato je potraživanje od 268.965 KM, koje se odnosi na kamate na glavni dug, koji je priznat na prethodnom ročištu u iznosu od 285.119 KM, tako da ukupna priznata potraživanja ovog preduzeća iznose 549.484 KM.

seceranaMeđu značajnijim potraživanjima priznata su i potraživanja „Elektrobijeljine“ u iznosu od 1,2 miliona KM, koja su svrstana u opšti isplatni red, potraživanja 84 radnika „Šećerane“ u iznosu od 257.172 KM, potraživanje Poreske uprave RS u iznosu od 124.245 KM, UIO Regionalnog centra Tuzla u iznosu od 66.195 KM, „Euroterma“ iz Dvorova u iznosu od 33.673 KM, ITT Inženjeringa iz Tuzle u iznosu od 20.378 KM, „Vidinko tursa“ iz Lopara u iznosu od 26.871 KM i još nekoliko manjih potraživanja.

Predsjednik Sindikalne organizacije u Fabrici šećera Miodrag Stjepanović je, nakon prvog dijela ove Skupštine povjerilaca, izrazio sumnju u mogućnost pokretanja fabrike. Kazao je da mu je sumnjivo što je izjašnjavanje o potraživanju banjalučkog „Agrokopa“ ostavljeno za posebno izvještajno ročište.

„Ima još povjerilaca o čijim potraživanjima se stečajni upravnik mora izjasniti. Zaplićemo se i otvaraju se novi problemi, kao što je pitanje vlasništva nad zemljištem na kome se nalaze objekti „Šećerane“. Čini mi se da Vlada RS namjerno odugovlači ovaj postupak“, kaže Stjepanović.

On je istakao da ne očekuje da će fabrika biti pokrenuta navodeći da će se ovaj postupak „razvlačiti još najmanje desetak godina“.

„Puno je igara u pitanju oko „Šećerane“. Ne očekujem ni da će radnici u skorije vrijeme bilo šta naplatiti. Iz Vlade RS nastoje otkupiti potraživanja radnika, da bi se oni uključili u ovaj spor. Opet se podmeću različiti klipovi u toškove ove fabrike“, kaže Stjepanović naglašavajući da je uvijek neko usporavao rješenje za „Šećeranu“.

U nastavku Skupštine povjerilaca stečajni upravnik Lazo Đurđević će podnijeti izvještaj o toku sprovođenja stečajnog postupka između dvije Skupštine povjerilaca.

CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!