Capital.ba

Povećana proizvodnja gotovih tekstilnih proizvoda

04.03.2010. / 20:35

BEOGRAD, Proizvodnja gotovih tekstilnih proizvoda je veća 40 odsto u januaru ove godine u odnosu na isti mjesec prošle rekla je Vesna Vasiljević sekretar Udruženja industrije tekstila, kože i obuće pri Privrednoj komori Srbije.

Ona je, na sastanku Udruženja, objasnila da se većina te robe izveze u zemlje Evropske unije što ukazuje na to da bi tekstilna i obućarska industrija trebalo da se usredsredi na proizvodnju finalnih proizvoda.
U prvom mjesecu 2010. je, prema njenim riječima, izvezeno tekstilne robe i kože u vrijednosti 60 miliona dolara što je na istom nivou kao i tog mjeseca prošle godine. Na tržište Evropkse unije plasirano je 75 odsto robe.
Prošle godine je ukupno izvezeno 900 miliona dolara te robe što je 200 miliona dolara više u odnosu na 2008, a suficit je iznosio 40 miliona dolara.
Vesna Vasiljević misli da bi država trebalo više pažnje da obrati na prerađivačke grane poput tekstilne industrije jer je u njoj zaposleno 55.000 radnika, proizvodi su kvalitetni i poseduju tržište.
Uslužna proizvodnja čini 60 odsto ukupne domaće proizvodnje.
Božidar Stojiljković, je istakao da su tekstilna i kožarska industrija treća izvozna grana Srbije, nakon poljoprivrede i metalske industrije.
On je naveo da su glavni problemi kožara i tekstilaca loša privatizacija, velika nelikvidnost, smanjena tražnja, nedostatak povoljnih kredita i nekonkurentni uvoz.
Problem predstavlja i neselektivna kontrola inspekcija, nejasna tenderska procedura i neregularnosti u postupcima javnih nabavki, zaključio je on, dodavši da nijedan problem nije riješen, osim donošenja pravilnika o poslovanju komisionih radnji, kojim su one izjednačene sa drugim radnjama.
U Srbiji je registrovano 1.550 firmi tekstilne industrije i 320 u industriji kože i obuće, a ukupno zapošljavaju 55.000 radnika.  Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!