Capital.ba

Povećan broj prijavljenih gazdinstava za podsticaje

18.02.2015. / 13:48

kmBIJELJINA, Jesenja sjetva u Semberiji obavljena je na površinama znatno manjim od planiranih, jer su vremenske prilike i ekonomska računica uticale na motivaciju poljoprivrednih proizvođača da obave ovaj posao, rečeno je u Odjeljenju za privredu i poljoprivredu grada Bijeljina.

U ovom odjeljenju ističu da je situaciju donekle popravila mogućnost ostvarivanja podsticajnih sredstava za proizvodnju merkantilne pšenice u 2015. godini u iznosu od 250 KM po hektaru, uz uslov da je u jesen 2014. godine zasijano minimalno 1,5 hektara sa deklarisanom sjemenskom pšenicom, te da je ostvaren minimalni prinos od četiri tone po hektaru.

Za ovaj vid podsticaja, do određenog roka, prijavilo se ukupno 411 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koji su podnijeli zahtjev područnoj jedinici Ministarstva poljoprivrede.

Na osnovu ove mogućnosti, a u odnosu na prethodne godine, broj prijavljenih poljoprivrednih gazdinstava za podsticaje za sjetvu pšenice je znatno povećan, za 8,7 odsto.

Osnovni razlog je, ponovili su u Odjeljenju, snižavanje kriterijuma za ovaj vid podsticaja što predstavlja i realnost u sadašnjim uslovima poslovanja agrara.

Preregistrovani poljoprivredni proizvođači, uz uslov da nemaju nikakvih dugovanja iz prethodnih godina, ove godine su za izvođenje proljećnih i jesenjih radova imali na raspolaganju regresirano dizel-gorivo po umanjenoj cijeni za 0,60 KM po litru u količini od 150 litara po hektaru oraničnih površina i 120 litara po hektaru za voćnjake i vinograde.

Pravo na ovu vrstu podsticaja iskoristilo je 4.296 poljoprivrednih gazdinstava, dok zbog raznih dugovanja iz predhodnih godina, ovu pogodnost nisu mogla da ostvare 302 gazdinstva ili 6,4 odsto.

Sa obezbjeđenjem repromaterijala, prije svega sortnog sjemena i vještačkih đubriva, što se tiče slobodnog tržišta, nije bilo nikakvih problema i bilo ih je u dovoljnim količinama u širokom asortimanu.

Međutim, navode u Odjeljenju za privredu i poljoprivredu, ove jeseni posebno najveći dio poljoprivrednih proizvođača zbog nedostatka novčanih sredstava je primjenio minimum agrotehnike, što znači, sjetvu bez vještačkih đubriva sa merkantilnom pšenicom iz ambara.

Zbog ovoga se, navode, ne može očekivati ni dobar prinos po jedinici površine bez obzira na rodni potencijal biljaka i vremenske prilike tokom vegetacije.

U Odjeljenju za poljoprivredu opštine Ugljevik je rečeno da je u toku jesenje sjetve, u saradnji sa mjesnim zajednicama i neposrednim uvidom na terenu Odjeljenje za poljoprivredu pratilo realizaciju jesenje sjetve pa je o tokovima i problemima redovno informisalo i Ministarstvo za poljoprivredu Republike Srpske.

Na osnovu podataka dobijenih od poljoprivrednih proizvođača i ličnog uvida na terenu, ostvaren je Program jesenje sjetve u 2014. godini te je pšenica obavljena na 1.560 hektara ili 94 odsto od planiranog, ječam na 15 hektara ili 60 odsto od planiranog, tritikale na 25 hektara ili 83 odsto od planiranog i krmno bilje pet hektara ili 100 odsto od planiranog.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske regresiralo je za jesenju sjetvu registrovanim poljoprivrednim proizvođačima dizel-gorivo po umanjenoj cijeni od 0.60 KM po litri. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!