Capital.ba

“Potrebno smanjiti trgovinski disbalans sa RS”

19.03.2017. / 16:17

BEOGRAD, Srbija prema Republici Srpskoj ima suficit u protekloj godini od oko 600 miliona evra, što je povećanje za sedam odsto.

Postoji potreba da se taj disbalans promjeni u narednom periodu, istaknuto je na skupu “Dani Srpske” u Privrednoj komori Srbije.

Privredna komora Srbije je okupila 80 domaćih kompanija kojima je predstavljen projekat Podrinje, a koji su osvojile dvije vlade.

Kako je objasnio direktor Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom PKS Nenad Đurđević cilj tog projekta je da se sa obe strane Drine značajno podigne privredna saradnja.

“Problem naših ekonomija je što nisu komplementarne i postoji značajan disbalans, jer mi smo izvezli robu iz Srbije u vrednosti od 400 miliona evra u 2016, a postoji potreba da se međusobni izvoz uskladi
“, rekao je Đurđević.

On je dodao da je posebno značajan sektor prehrambene privrede i naveo primjer Sarajeva koji, kako je rekao, ima 500.000 stanovnika i značajne potrebe za prehrambenim proizvodima.

Prema Đurđevićevim riječima projekat Podrinje usvojen je pre dve godine, ali se do danas “nije daleko odmaklo” na njegovoj realizaciji.

Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom RS Zlatan Klokić kazao je da je projekat Podrinje, koji povezuje devet opština u dvije republike, veoma značajan jer bi trebalo, između ostalog, na narednoj sjednici dvije vlade, da bude usvojen akcioni plan čiji za realizaciju projekta.

Direktor predstavništva RS u PKS Mladen Cicović je rekao da će se u okviru projekta Podrinje najviše raditi na osnivanju novih proizvodnih pogona, a akcenat se stavlja na oblast turizma. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!