Capital.ba

Potrebe za dodatnim finansiranjem dostigle najviši nivo

04.10.2009. / 18:51

evri31ISTANBUL,  Potrebe za dodatnim finansiranjem u novim privredama istočne Evrope i centralne Azije dostigle su najviši nivo u svijetu, ocijenio je potpredsjednik Svjetske banke za ovaj region Filip le Uruo.

        On je upozorio da se “ono što je počelo kao finansijska kriza pretvorilo u socijalnu i humanitarnu krizu”.

        “Kao što su banke bile pod pritiskom, tako su sada porodice pod ozbiljnim opterećenjem, jer su suočene sa tim da njihovi hranioci ostaju bez posla i imaju probleme sa plaćanjem računa”, rekao je Le Uru na konferenciji za novinare uoči godišnjeg sastanka Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Istanbulu.

        Le Uru je pozvao vlade u regionu da ubrzaju reforme, ističući da će im Svjetska banka pomoći da se usredsrede na četiri ključne oblasti.

        “Na prvom mjestu je čišćenje bankarskog sektora, kako bi banke mogle da finansijski podrže preduzeća u razvoju biznisa i otvaranju novih radnih mesta. Uz to, treba poboljšati poslovnu klimu da bi se privukao privatni strani kapital, poboljšati efikasnost javne potrošnje i nastaviti finansiranje ključnih javnih ulaganja u infrastrukturu”, rekao je Le Uru.

        On je podsjetio da je ekonomska i finansijska kriza uslijedila nakon kriza sa hranom i gorivom, koje su već oslabile kupovnu moć stanovništva u regionu istočne Evrope i centralne Azije.

        Ističući da je čitav region teško pogođen, Le Uruo je ocijenio je da se neke zemlje, poput Poljske, uspješnije od drugih bore sa posledicama krize.

        Kao suprotan primjer naveo je Ukrajinu i Rusiju, gde se očekuje da će bruto društveni proizvod zabilježiti oštar pad u 2009. godini.

        “Rastuće siromaštvo i nezaposlenost guraju domaćinstva u bijedu i još više otežavaju položaj onih koji su već bili na ivici egzistencije”, rekao je Le Uruo.

        On je dodao da se procjenjuje da će u regionu istočne Evrope i centralne Azije broj siromašnih u 2009. godini biti povećan za oko 15 miliona, dok je prije izbijanja krize bilo projektovano da će se on smanjiti za 15 miliona.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!