Capital.ba

Potražnja za ugljem raste, za naftom sve manja

23.06.2012. / 10:42

LONDON, U svijetu se sve više troši ugalj,a potražnja za naftom je na najnižem nivou, navodi se u izvještaju energetskog koncerna “Britiš petroleum” o proizvodnji i potrošnji energije u 2011. godini.

Kristof Ril iz “Britiš petroleuma” kaže da su se na svjetsku proizvodnju i potrošnju energije u prošloj godini odrazili vremenske turbulencije, prirodne katastrofe i političke promjene.

“Politički nemiri i nasilje u dijelu arapskog svijeta, prije svega u Libiji,doveli su do primjetnog smanjenja eksploatacije nafte i zemnog gasa. Ukupno smanjenje u čitavom svijetu iznosi 72 miliona tona nafte, što je nešto više od 11 odsto potrošnje u EU”, kaže Ril.

Tome treba dodati i posljedice nuklearne katastrofe u Fukušimi zbog koje je svjetska proizvodnja energije smanjena za vrijednost koja odgovara količini od 115 miliona tona nafte.

Uprkos svemu, svjetska potražnja energije povećana je za 2,5 odsto, a tržišta se prilagođavaju novim uslovima.

Zemlje OPEK-a, prije svega Saudijska Arabija, primjetno su povećale proizvodnju sirove nafte. U Japanu je zabilježen veliki rast potrošnje tečnog gasa. Evropa, u kojoj je potrošnja gasa smanjena za 10 odsto, uvozi ugalj iz SAD.

U “Britiš petroleumu” kažu da je uspješno samo obezbjeđivanje energenata,ali ne i čuvanje klime,jer je svjetska emisija ugljen-dioksida porasla za tri odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!