Capital.ba

Potpisivanje konačnog sporazuma za “Južni tok”

14.11.2012. / 7:55

MOSKVA, Danas bi trebalo da bude potpisan konačni investicioni sporazum o izgradnji gasovoda “Južni tok”, saopštio je izvršni direktor ruskog “Gasproma” Aleksej Miler.

Miler je u utorak poslije potpisivanja investicione odluke o tom projektu sa Slovenijom, rekao da će sličan sporazum sa Bugarskom, jedinom tranzitnom zemljom koja još nije odobrila “Južni tok”, biti potpisan danas, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
“Namjeravamo da konačnu investicionu odluku o podmorskoj dionici potpišemo 14. novembra, a sporazum sa Bugarskom 15. novembra”, izjavio je Miler poslije razgovora sa slovenačkim energetskim zvaničnicima i potvrdio da će izgradnja gasovoda početi 7. decembra.

“Gasprom” namjerava da “Južnim tokom” doprema sibirski gas po dnu Crnog mora preko južne Evrope do italijanskog grada Otranto na obali Jadranskog mora.

Projekat predviđa da “Južni tok”, u dužini od 3.600 kilometara (km), ide kopnenim putem, od nalazišta gasa u Rusiji do ruskog dijela crnomorske obale, u okolini grada Novorosijska.

Nakon toga, gasovod ide po dnu Crnog mora, u dužini od 900 km, do bugarske obale, a zatim kopeninim putem ka granici Srbije.

Čitav projekat trebalo bi u prvoj fazi, do kraja 2015, da osigura godišnji transport oko 32 do 33 milijarde kubnih metara (m3) prirodnog gasa do potrošača u južnoj Evropi, a dvije godine kasnije, kada bude pušten u rad i drugi cjevovod, dvostruko veću količinu tog energenta.

U gradnju “Južnog toka” biće uloženo, prema najnovijim procjenama, oko 24 milijarde evra.

Kapacitet gasovoda kroz Srbiju iznosiće oko 40 milijardi m3 gasa godišnje, a očekuje se da će u njoj, takođe, biti čvorište za snabdijevanje regiona gasom, ka Republici Srpskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Austriji, a možda i dalje.

Projekat trase “Južnog toka” kroz Srbiju je za ovu zemlju najveći investicioni projekat u posljednjih šest decenija i njegova vrijednost, samo za izgradnju, procjenjuje se na oko dvije milijarde evra.

Akcionari “Južnog toka” su ruski “Gasprom” koji ima polovinu vlasništva u zajedničkom preduzeću, a drugu polovinu posjeduju italijanski ENI, francuski EDF i njemački BASF. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!