Capital.ba

Potpisani ugovori za gasovod i Banatski dvor

20.10.2009. / 17:48

potpis-gasBEOGRAD, Tokom posjete predsjednika Rusije Dmitrija Medvedeva Beogradu generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović i predsjednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler potpisali su danas dva dokumenta, Protokol o osnivanju zajedničkog preduzeća za Južni tok i Sporazum o zajedničkom ulaganju u podzemno skladište gasa Banatski Dvor.

U zajedničkom preduzeću za izgradnju gasovoda Južni tok Gasprom će imati 51, a Srbijagas 49 odsto vlasništva, a protokolom se predviđa da zajedničko preduzeće “Južni tok Srbija” bude osnovano u narednih trideset dana u Švajcarskoj.

To je prvo preduzeće koje će osnovati ruska kompanija Gasprom sa jednom od članica projekta Južni tok.

Sporazumom o zajedničkom ulaganju u podzemno skladište gasa Banatski Dvor povećaće se sigurnost snabdjevanja gasom u slučaju gasne krize i omogućiti nabavka gasa tokom ljetnjeg perioda po nižim cenama, što će ovaj energent učiniti još konkurentnijim na tržištu Srbije.

Ruski Gasprom uložiće više od 25 miliona evra u izgradnju “Banatskog dvora”, izjavio je Miler.

“Ako se govori o Banatskom dvoru, Gasprom će uložiti više od 25 miliona evra”, rekao je Miler novinarima, prenose ruske agencije.

Što se tiče investicija u dio gasovoda Južni tok kroz Srbiju, rekao je Miler, te cifre će biti određene poslije razrade tehničko-ekonomske osnove projekta koje će biti gotove do kraja 2010. godine.

Miler je dodao da su trenutno u toku aktivnosti na razradi “tehničko-ekonomske zasnovanosti” projekta gasovoda po dnu Crnog mora, kao i preko zemalja kroz koje taj gasovod treba da prođe.

“‘Južni tok’ je strateški važan projekat za energetsku bezbjednost Evrope i taj projekat će biti realizovan do kraja 2015. godine”, istakao je Miler, poslije svečanog potpisivanja dva ugovora.

Skladište “Banatski dvor” će, prema njegovim riječima, omogućiti optimizaciju količina isporučenog gasa uz uzimanje u obzir sezonskih opterećenja.

Miler je naveo da će aktivna količina gasa u tom skladištu biti od 450 miliona kubnih metara i da će biti omogućeno dnevno uzimanje pet miliona kubnih metara gasa.

Prema saopštenju Gasproma, sporazum za skladište Banatski dvor sadrži uslove i pravila za osnivanje i rukovođenje kompanijom koja će biti nadležna za izgradnju i upravljanje podzemnim skladištem čiji je kapacitet 450 miliona kubnih metara gasa.

Prema ranijim informacijama, na kraju investicije kapacitet skladišta gasa Banatski dvor trebalo bi da bude između 800 miliona i milijardu kubnih metara gasa.

U Srbijagasu su istakli da će sporazum o zajedničkom ulaganju u podzemno skladište gasa “Banatski dvor” povećati sigurnost snabdjevanja gasom u slučaju gasne krize i omogućiti nabavka gasa tokom letnjeg perioda po nižim cijenama.

Kompanija Gasrpom eksport u 2008. godini isporučila je 2,2 milijarde kubnih metara prirodnog gasa Srbiji.

Budući magistralni gasovod Južni tok trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cjevovodom dugačkim 900 kilometara, do Bugarske i drugih evropskih zemelja. Vrijednost investicije je procjenjena na 20 milijardi evra, a rok za završetak radova je kraj 2015. godine.

Dionica gasovoda kroz Srbiju bi trebalo da bude dugačka 450 kilometara, sa kapacitetom većim od 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a vrijednost investicije biće najmanje 700 miliona evra.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!