Capital.ba

Potpisani ugovori o kooperativnoj proizvodnji i plasmanu voća

02.03.2015. / 19:32

jabukeGRADIŠKA, Proizvođači voća sa područja Banjaluke, Gradiške, Laktaša, Srpca i Kozarske Dubice potpisali su ugovore o kooperaciji i prodaji voća da bi poboljšali uslove proizvodnje i prodaje na domaćem i stranom tržištu.

Potpisivanju prvih ugovora u Trebovljanima kod Gradiške danas je prisustvovalo oko 50 voćara, pomoćnici ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Zoran Kovačević i Boris Pašalić, te predstavnici banjalučke firme “Agroimpeks Nova” koja će biti zadužena za plasman voća pod zaštitnim brendom “Sava garden”.

Na skupu su predstavljene pogodnosti kooperativne proizvodnje i plasmana voća.

Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović rekao je da će kooperativna proizvodnja podrazumijevati zajednički nastup na tržištu i jednobraznost tehnologije proizvodnje i zaštite voćnjaka.

Prema njegovim riječima, pružiće i mogućnost zajedničkog nastupa prema dobavljačima zaštitnih hemijskih sredstava, čime bi se cijena zaštite umanjila za oko 20 odsto.

“Pretpostavlja se da će voćari koji budu organizovani u ovu kooperativu raspolagati sa oko 1.500 hektara voćnjačkih zasada sa planiranim godišnjim plasmanom od oko 30.000 tona jabuke, kruške i šljive”, naveo je Dojčinović.

Direktor “Agroimpeks Nova” Nikola Vukelić rekao je da će sve voće iz kooperative biti skladišteno, a potom isporučivano na domaće i inostrano tržište.

“Ugovorom je predviđen način plaćanja voća i to sa tri isplatna perioda – trideset odsto u decembru, druga isplata planirana je za jun, a treća krajem avgusta”, istakao je Vukelić.

On je dodao da je ovo mala količina proizvedenog voća za kojim postoji potražnja na ruskom i drugim inostranim tržištima, ali da je potrebno raditi na poboljšanju kvaliteta proizvedenog voća.

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić rekao je da je voćarstvo u Republici Srpskoj jedna od najugroženijih grana poljoprivrede što pokazuje i konstantan pad novozasađenih površina od 2008. godine.

On je naglasio da Ministarstvo podržava aktivnosti udruživanja voćara s ciljem zajedničkog nastupa na tržištu.

“Voćarstvo u Srpskoj ima izvozni potencijal, što će Ministarstvo podržati konkretnim podsticajnim mjerama”, naveo je Pašalić.

On je dodao da je za 2015. u Pravilniku o podsticajima predviđena nova podsticajna mjera s ciljem podrške ulaganju voćara u izgradnju protivgradnih mreže.

“Za ove namjene biće izdvojeno 1.500.000 KM, a sa Udruženjem voćara nastojaćemo da pronađemo naoptimalnije rješenje za plasman ovih sredstava”, rekao je Pašalić i naglasio da je plan da podsticajna mjera za podizanje protivgradne mreže bude aktivna narednih pet godina.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo je za ovu godinu predvidjelo dodatna sredstva za otkup voća i povrća, te za povoljne kreditne aranžamane iz Investiciono-razvojne banke.

Snežana Savić, savjetnik u njemačkoj organizaciji GIZ koja će raditi na brendiranju voćarskih proizvoda pod nazivom “Sava garden”, rekla je da je cilj brendiranja da se stekne povjerenje potrošača.

“Nastojaćemo da propagandnom kampanjom na domaćem tržištu postignemo da se naš proizvod prvi kupuje sa trgovačkim lancima u BiH, a u drugoj fazi brend `Sava garden` predstavićemo i potrošačima u regionu”, kaže Savićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!