Capital.ba

Poslovi vrijedni šest miliona KM

31.08.2010. / 14:31

ISTOČNO SARAJEVO, Preduzeće  “Energoinvest – Rasklopna oprema” iz Istočnog Sarajeva do kraja godine ima ugovorene poslove sa firmama sa Bliskog  istoka, te  elektroprivredama Srbije i Crne Gore, ukupune vrijednosti veće od šest miliona KM.

Direktor preduzeća “Energoinvest – Rasklopna oprema” Blagoje Lenov naveo je da su napori firme usmjereni da se ti poslovi privedu kraju i da oprema  bude  isporučena do kraja godine.

On ističe da je isporuka opreme za četiri velike trafo-stanice Elektroprivrede Srbije prvi put počela u ovom obimu u posljednjih desetak godina.

“Sa tom isporukom, mi na izvjestan način pravimo referencu za Eletroprivredu Srbije i nadam se da ćemo u naredna dva mjeseca ugovoriti posao za još tri velike trafo-stanice”, rekao je Lenov i dodao da je firma pred potpisivanjem ugovora za elektro-mrežu Srbije i za isporuku robe za Libiju, vrijednih po milion KM.

On smatra da će “Energoinvest – Rasklopna oprema” u narednu godinu ući sa bar tri miliona KM ugovorenog posla, da će se, prema obećanju novog menadžmenta, firma stabilizovati, te da će moći da uposli sve svoje kapacitete i nove ljude.

Govoreći o dugovanjima preduzeća, Lenov je rekao da su do novembra prošle godine obaveze prema državi na ime poreza i doprinosa iznosile do 1,7 miliona KM.

“Država nam je tada izašla u susret i te obaveze je Vlada Republike Srpske reprogramila, odnosno imamo grejs period dvije godine i šest godina rok otplate, na čemu smo im zahvalni. Dobili smo podsticaj za izvoz od Vlade RS krajem prošle godine od oko 380.000 KM, što je omogućilo da regulišemo neke obaveze koje je firma imala prema banci”, naveo je Lenov.

On je rekao da je sa većinskim sindikatom potpisan sporazum o izvršenju reprograma, odnosno da se od prvog aprila ove godine do juna 2011. izmire zaostale plate i obaveze prema radnicima, navodeći da su izvršene obaveze za april, maj i juni, te da preostaje još ispunjenje obaveza prema dobavljačima.

Lenov je istakao da je najveći problem poslovanja firme taj što iza svih njenih ugovora stoji ili Svjetska banka ili Evropska investiciona razvojna banka, te da naplata ide po uslovima Svjetske banke.

“Kada se potpisuju ti ugovori, Svjetska banka odobrava 10 odsto avansa, a za proizvodnju `Rasklopne opreme`, koja traje od 120 do 150 dana, odnosno za repromaterijal za dijelove trafo-stanice, prekidače i ostalo, je potrebno 50 odsto sredstava od vrijednosti ugovora, tako da 10 odsto koji se dobije od kupaca nije dovoljno, tako da nam je neophodna saradnja sa bankama”, pojasnio je Lenov.

Prema njegovim riječima, firma ima problema i sa nedostatkom kadrova, pogotovo sa kvalifikovanim i visokokvalifikovanim radnicima mašinske struke, jer su trenutno uposleni radnici pred penziju, a nema obrazovnih institucija u okruženju da pokriju taj nedostatak.

On je rekao da je u “Rasklopnoj opremi” zaposleno oko 300 radnika, a da je od toga oko 30 mašinskih inžinjera.

Lenov je istakao da je poslovanje preduzeća značajno popravljeno u odnosu na prethodni period, iako se poslovanje u prvih šest mjeseci ne može reći da je uspješno, samim tim što postoje dugovanja iz ranijih godina.

“Firma je imala prikazan gubitak od 22 miliona KM, koji je proisticao iz desetogodišnjeg poslovanja, a značajan dio je i amortizacija, tako da smo na Skupštini akcionara prije dva mjeseca donijeli odluku da isknjižimo taj gubitak, kako bi firmu stavili na `zdrave noge` i da bi se mogli pojaviti kod banaka i tražili kredite”, naglasio je Lenov.

On je ocijenio da će “Rasklopna oprema” u narednom period imati neki lakši pristup komercijalnim bankama, kako bi, na osnovu ranije potpisanih ugovora, lakše došli do novčanih sredstava i tako poboljšali svoje poslovanje.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!