Capital.ba

Poslovanje Hypo banke kao scenario za 007

13.09.2010. / 18:06

LONDON, Britanski nedjeljnik Economist piše o skandalima vezanim za austrijsku banku Hypo Grupa Alpe Adria s filijalama širom Balkana koji, kako kaže, zvuče kao scenario za film Džejmsa Bonda.
“S jedne strane su krijumčari oružja, trgovci drogom, tajkuni i političari. S druge ultradesničarski austrijski političar slab prema Hitleru. Zatim su tu bankari koji prebacuju novac preko Austrije, Holandije i Lihtenštajna sa Balkana i nazad”, piše Economist u posljednjem broju.

List navodi da je banka koja je u centru svega Hypo Alpe-Adria, sa filijalama širom Balkana, tokom 1990-ih prerasla iz male provincijalne banke s sjedištem u Klagenfrutu, glavnom gradu Koruške, u moćnu snagu u regionu. Ona je isto tako brzo oslabila i u decembru je nacionalizovala austrijska vlada da spriječi njenu propast.

Prošle nedjelje objelodanjeno je da je banka izgubila 499 milona evra u prvoj polovini 2010. godine.

Nedjeljnik navodi da je rast banke nadzirao Volfgang Kulterer, blizak prijatelj austrijskog desničarskog političara Jerga Hajdera koji je vladao Koruškom od 1989. do 1991. i od 1999. do smrti u automobilskoj nesreći 2008. godine.

“Oba čovjeka su bili prijatelji Ive Sanadera, premijera Hrvatske od 2003. do njegove ostavke date bez objašnjenja prošle godine. Od tada se spekuliše o odnosima Sanadera sa Hypo bankom”, navodi Economist.

Kako navodi Ekonomist, veze Hipo banke sa Hrvatskom su duboke. Prema poslaniku zelenih u Beču Peteru Pilcu rast banke iz 1990-ih djelimično je rezultat Hajderovih kontakata u Hrvatskoj.

Pilc kaže da je tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, novac koji su hrvatska vlada i hrvatska dijaspora nelegalno koristili za nabavku oružja slat preko ove banke. Velike sume novca koje su ostale u banci poslije rata je grupa iz hrvatske političke elite ponovo investirala u Hrvatsku, kaže Economist.

U julu su istraživači koji ispituju finansije ove banke otkrili da je Hajder imao pristup desetinama tajnih bankovnih računa u Lihtenštajnu sa milionima evra. Prema istraživačima, veliki dio tog novca je moguće od provizija koje su iz Hypo banke date Hajderu za otvaranje političkih vrata u Hrvatskoj.

Prošlog mjeseca Sanader je demantovao optužbe da je primio slične uplate od Hypo banke dok je bio premijer.

Istražitelji provjeravaju niz čudnih poslova, od kupovine naizgled bezvrijedne zemlje u Hrvatskoj koju vlasti naprasno proglašavaju vrijednom zemljom za izgradnju do propale investicije u ljetovalište u kojoj su kreditori banke izgubili 200 miliona evra.

Ali, kaže Economist, priča se tu ne završava, i navodi pisanje crnogorskog nedjeljnika Monitor da je navodno Hypo banka pozajmljivala novac firmama vezanim za Darka Šarića, optuženog u Srbiji za trgovinu drogom koji je sada u bjekstvu.

Prošlog mjeseca austrijski listovi su pisali da su istražitelji našli da je Šarić oprao 100 miliona evra kroz građevinske projekte u Beogradu čiji je suvlasnik Hypo banka. Međutim Johanes Cink, koji istražuje poslovanje Hipo banke, kaže da su ovi izvještaji netačni a Hypo banka je demantovala optužbe o pranju novca.

Glavni interes Austrije u istraživanju poslova Hypo banke, piše Economist, je oko toga da li je novac te banke nelegalno finansiralo uspon Hajdera.

Po riječima drugog poslanika austrijskih zelenih, ako se pokaže da je banka finansirala i organizovani kriminal to će dati jednu “novu dimenziju” cijeloj priči. Economist

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!