Capital.ba

Poslodavci traže ukidanje nepotrebnih agencija

29.11.2011. / 16:55

BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije zatražila je danas od Vlade Srbije da ukine nepotrebne agencije i ušteđenim novcem osnuje razvojnu banku.

U pismu upućenom Vladi i nadležnim državnim institucijama Unija je navela da bi ukidanjem 131 agencije, koliko ih je otvoreno u posljednjih pet godina, ušteda bila više od 820 miliona evra.
“Ne stoji izgovor Vlade da se bez tih agencija ne može jer Njemačka kao vodeća privredna sila svijeta ima svega šest takvih agencija, Slovačka osam, Finska devet, Češka 11, a susjedna Hrvatska je najavila da će od sadašnjih 47 agencija polovinu ukinuti”, saopštila je Unija.
Poslodavci su nezadovoljni “bujanjem birokratije” i ukazali su da su sve poslove koje danas obavljaju “skupe agencije” u bivšoj Jugoslaviji obavljala nadležna ministarstva, zbog čega je cijela administracija bivše države sa šest republika i dvije pokrajine zapošljavala oko 28.000 ljudi, a u državnoj upravi Srbije ima 29.834 zaposlena.
“U Srbiji su vladajuće strukture u posljednjih nekoliko godina ideju državnih agencija zloupotrebile kako bi zaposlile na hiljade kadrova po stranačkim linijama”, ocijenila je Unija poslodavaca.
Poslovi novoosnovanih agencija u Srbiji preklapaju se, kako je istaknuto, sa nadležnostima postojećih 110 zavoda, uprava, instituta i direkcija.
Formiranje razvojne banke Srbije predstavlja, prema ocjeni poslodavaca, prvorazredni nacionalni i ekonomski interes, jer će Srbija, u nedostatku investicija i prekograničnih izvora finasiranja, morati da se osloni na sopstvene potencijale i resurse.
“Stimulativne kamatne stope, od dva do tri odsto, koje bi odobravala razvojna banka, dugoročno bi uticale da i komercijalne banke smanje svoje kamate na kredite, kao što se to desilo u Hrvatskoj, Sloveniji, Slovačkoj i Češkoj”, piše u saopštenju Unije poslodavaca.
Poslodavci su upozorili da će dalje finansiranje državne potrošnje i popunjavanje sve veće “budžetske rupe” zaduživanjem u inostranstvu čitavu zemlju odvesti u bankrot, “jer će zbog lošeg kreditnog rejtinga Srbije novac koji se pozajmljuje biti sve skuplji, a kamate sve veće”. Beta, Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!