Capital.ba

Poskupljenja u Srbiji pretekla marže

26.06.2012. / 8:50

BEOGRAD, Da li će marža na mlijeko, ulje, brašno, šećer, meso i ribu u Srbiji biti i dalje ograničena do deset odsto znaće se, kako saznaju „Novosti“, do kraja nedjelje.

Za potrošače, međutim, ta informacija nakon nedavne „eksplozije“, više nije ni bitna. Jer, činjenica je da je od početka godine uprkos tom ograničenju trgovačkih zarada došlo do velikog skoka cijena upravo na osnovnim namirnicama. Neki proizvodi, poput svježeg mesa, poskupjeli su za 30 odsto. Svinjski but košta tako i do 550, pileće meso 300, a pileći file i preko 600 dinara za kilogram.Uredba o ograničenju trgovačke marže za osnovne životne namirnice prestaje da važi posljednjeg dana juna. Iz Ministarstva poljoprivrede i trgovine poručuju da će odluku o tome da li ili ne produžiti o važenju uredbe o ograničenju marži donijeti – blagovremeno. Vlada je, naime, tehnička, a zakon koji reguliše njen rad predviđa da se uredbe donose ili mijenjaju samo ukoliko postoje neki vanredno važni razlozi.

O dosadašnjim dometima administrativnog ograničenja marži, a koje važi od decembra prošle godine, mišljenja su podijeljena.
– Uredba nije ispunila cilj zbog koga je uvedena, jer su za vrijeme njenog trajanja podizane cijene artikala na koje se ona odnosi – kažu u kompaniji „Delez Srbija“, u okviru koje posluju „Maksi“ i „Tempo“ trgovine. – To se desilo, jer je Uredba ograničila samo maloprodajnu maržu, a ne i nabavnu cijenu proizvoda. Proizvođači su i pored toga nesmetano podizali cijene svojih proizvoda ka maloprodajnom sektoru što je automatski dovodilo i do rasta maloprodajnih cijena.
U „Delezu“ napominju da je na većini proizvoda koji su obuhvaćeni Uredbom, maloprodajna marža i prije nego što je Uredba stupila na snagu bila ispod ili na nivou propisanog nivoa. U tom smislu, potencijalno ukidanje donijete Uredbe ne bi trebalo da ima značajniji uticaj na maloprodajne cijene.
U Ministarstvu trgovine misle da je uredba ipak uvela red na tržištu i da u slučaju prestanka njenog važenja, kod velikih trgovaca ne treba očekivati neko veće poskupljenje osnovnih namirnica.
– Uredba je uvela red u prometu robe od značaja za standard potrošača i stabilizovala cijene, a da tržišne slobode nisu ugrožene i svaki trgovac je mogao da ostvari svoj interes – objašnjava za „Novosti“ Vladimir Matović, državni sekretar u Ministarstvu trgovine. – Pored limitiranja marži na deset odsto, uredbom je definisan povraćaj robe i rokovi plaćanja, kao dva najčešća uzroka povećanja cijena prije donošenja tog dokumenta.
Po ocjeni Petra Bogosavljevića, predsjednika Pokreta za zaštitu potrošača, „uredba je djelimično dala rezultate i uticala je na pojeftinjenje samo pojedinih proizvoda, što govori da su trgovci zarađivali i to, često, na štetu proizvođača i prehrambene industrije“.
Kontrole i sniženja
Od početka primjene uredbe 1. januara do 20. juna 2012. godine sprovedeno je više od 10.000 inspekcijskih kontrola i bilo je svega jedan odsto trgovaca koji nisu poštovali uredbu. Goran Kovačević, predsjednik Sektora trgovine Unije poslodavaca Srbije, ocijenio je da je uredba uticala na neznatno sniženje cijena jogurta i pšeničnog brašna u velikim trgovinskim lancima. Kod malih, nezavisnih trgovaca, uticaj sniženja cijena je bio značajan u svim kategorijama, ali je kao posljedica toga zatvoreno dosta malih prodavnica ili je podstaknut rad na crno. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!