Capital.ba

Poreznici ulaze u gipsaru „Volari“

11.05.2018. / 15:17

BANJALUKA/ŠIPOVO – Poreska uprava Republike Srpske u ponedjeljak će započeti novu opsežnu kontrolu poslovanja gipsare „Volari“, zbog očiglednog dugogodišnjeg kriminala. Kontrola je uslijedila nakon što je portal CAPITAL.ba otkrio brojne nezakonitosti.

Informacija je za našu redakciju potvrđena u Poreskoj upravi, a nakon što je direktorica ove institucije Zora Vidović nedavno najavila da će pod lupom poreznika biti kompletna dokumentacija gipsare na čijem je čelu Nebojša Ćurko.

„Poreska kontrola u gipsari ‘Volari’ Šipovo počinje u ponedjeljak, 14. maja“, najavili su kratko iz PU RS.

Zbog očiglednog kriminala u „Volarima“ Vidovićeva je za našu redakciju potvrdila da će Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, nakon što kontrola bude okončana, protiv Ćurka biti podnesena treća krivična prijava.

U Poreskoj upravi RS, koja je i ranije utvrdila da je Ćurko, nezakonitim izvlačenjem sredstava iz preduzeća, budžet RS ojadio za 2,4 miliona KM, razočarani su zbog presude Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu koji je direktora gipsare kaznio sa tek 5.000 KM.

„Podnijeli smo dvije krivične prijave protiv direktora gipsare ‘Volari’ i on je bio procesuiran. Sud se praktično nagodio s njim i odredio mu novčanu kaznu, a mi smo prijave podnijeli za 2,4 miliona KM. Odmah naredne sedmice krećemo u novu kontrolu i ne znam šta ćemo zateći na terenu. Podnijećemo novu krivičnu prijavu, jer zaista nemamo drugog rješenja“, kazala je Vidovićeva.

Proizvodnja u šipovačkoj fabrici ponovo je, nakon pola godine, pokrenuta 18. aprila, ali rudnik se i dalje ekploatiše bez izdate koncesije.

Kriminal od 15 ljeta

Kriminalnu priču u gipsari „Volari“ javnost prati unazad 15 godina. O nezakonitostima u fabrici znaju i u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu SIPA, ali i Ministarstvo unutršnjih poslova RS. SIPA je MUP-u 31. oktobra 2016. godine proslijedila prijave sindikalaca iz “Volara”, nakon čega je dokumentacija završila u Policijskoj upravi Mrkonjić Grad.

“Okružno javno tužilaštvo Banjaluka 3. maja 2017. godine obavijestilo je Policijsku upravu Mrkonjić Grad da nije potrebno da ona provjerava navode iz prijave, s obzirom na to da to radi tužilaštvo zajedno sa drugim nadležnim institucijama”, naveli su u MUP-u RS.

Obustavom istraga dobar dio nezakonite priče iz “Volara”, koju su radnici potkrijepili i dokumentacijom, ostao je sakriven.

Najbolji gips u bivšoj Jugoslaviji, još od kada je privatizovao kontroverzni prnjavorski biznismen Radojica Ratkovac prije petnaestak godina, proizvodila je samo povremeno, a i to je, tvrde radnici, prodavano „na crno“. Plate su isplaćivane „na ruke“, u kešu.

Milionskim iznosima oštećena je i RS, jer ovoj firmi nikada nije odobrena koncesija za eksploataciju rudnika gipsa.

Iza malverzacija, ističu radnici, osim Ratkovca, stoji i aktuelni načelnik Šipova Milan Kovač, koji je prnjavorskom biznismenu tada pomogao prilikom privatizacije, „a zauzvrat dobio mjesto direktora ‘Volara’“.  Sve je počelo 5. avgusta 2003. godine potpisivanjem ugovora između Ratkovčevih firmi – „Gipsare Volari“ s jedne i „R&S Company“ iz Prnjavora s druge strane. Ipred šipovačke gipsare dokument, koji je u posjedu CAPITAL-a, potpisao je upravo Kovač.

Kako bi izbjegao plaćanje poreza, ali i „oprao“ ogromne iznose, prema Ratkovčevom ugovoru, gipsara prihvata „da da ekskluzivitet za nabavku repromaterijala, ambalaža i opreme te da sve vrste proizvoda isporuči firmi ‘R&S Company’“. Gipsara je ovo, dakako, plaćala gipsom koji je, prema tvrdnjama radnika i sindikalaca, završavao na crnom tržištu.

Sve ovo se, tvrde radnici, radi samo iz jednog razloga – kako bi firma ostala bez radnika, otišla u stečaj i bila prodata za nekoliko desetina hiljada maraka potpisniku svih ugovora Milanu Kovaču.

Kovač, s druge strane, ima drugu priču – sve čini da „Gipsaru“ podigne na noge, ali je niko, tvrdi, ne želi jer pala tržišna cijena gipsa. Radnici, ističe, lažu. Tvrdi da nema informacija o optužbama da se gips preprodavao na crno, ali potvrđuje da se godinama eksploatisalo bez koncesije.

Istina je da koncesioni ugovor nije potpisan ni 12 godina nakon što je gipsara “Volari” podnijela zahtjev za dodjelu koncesije za eksploataciju rudnika. Za sve ove godine rudnik je eksploatisan na osnovu rješenja tadašnjeg Ministarstva privrede, energetike i razvoja RS.

To praktično znači da niko ni od nadležnih već više od deceniju nije vodio računa o tome da li gipsara “Volari” plaća naknadu u visini od 3,2 odsto od ukupnog prihoda ostvarenog prodajom ili korišćenjem sirovine na ležištima Dočići i Orlovača.

CAPITAL: Žana Gauk

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!