Capital.ba

Pomoći firmama da stvaraju vlastite brendove

13.07.2011. / 13:14

SARAJEVO, U industriji tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH  danas se najviše rade poslovi dorade, a Spoljnotrgovinska komora BiH želi da kroz Asocijaciju proizvođača, prerađivača i prometnika tekstila, odjeće, kože i obuće /TOKO/ pokuša to promijeniti i na neki način pomoći firmama da počnu stvarati vlastite brendove, te proizvoditi i prodavati u inostranstvu domaće proizvode.

Sekretar Asocijacije Muris Pozderac istakao je da je ova industrija zapošljava puno ljudi, da je niskokumulativna grana, te da se susreće sa dosta problema, počevši od neadekvatnih carinskih propisa i tarife.

“Primjenjuju se tarifni propisi prema zakonima BiH, a ne prema onima iz EU, koji su puno povoljniji u odnosu na domaće, čime se automatski domaći proizvođači dovode u nepovoljan položaj kada je u pitanju roba iz inostranstva”, istakao je Pozderac na osnivačkoj Skupštini Asocijacije.

Prema njegovim riječima, kada je riječ o vraćanju PDV-a na topli obrok, prevoz i ostalo, firme se susreću sa dosta problema i to im povećava troškove i smanjuje budžet, što ih automatski stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju.

Na današnjoj Skupštini razmatran je i plan rada Asocijacije do kraja godine, ali ključno je da se radi na pitanjima carina i carinskih tarifa, PDV-a, analiza spoljnotrgovinske razmjene u segmentu tekstila, odjeće, kože i obuće jer BiH puno robe izvozi, ali jako malo sredstava ostane.

Pozderac je rekao da se radi i na aktivnijoj komunikaciji sa institucijama BiH, kako bi se stvorio što povoljniji poslovni ambijent u zemlji, a sve sa ciljem da firme budu konkurentnije u odnosu na inostrane.

On je naveo primjer da je Hrvatska donijela propis da sve poslovi koji se rade za velike državne sisteme, kao što je vojska, policija, mogu dobiti samo domaće firme, što u BiH nije slučaj, dodavši da su domaće firme u BiH nekonkurentnije od inostranih.

Proizvođači i prerađivači ove industrijske grane pozdravili su osnovanje Asocijacije, jer se nadaju da će kroz nju uspjeti da riješe ključne probleme sa kojima se susreću u svom radu.

Kada je riječ o koži, krznu, tekstilu i njihovim proizvodima, BiH je prošle godine izvezla robe u vrijednosti od oko 840, 5 miliona KM, što je za 13,87 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz iznosio oko 1,2 milijarde KM, ili 15,11 odsto više u odnosu na 2009. godinu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!