Capital.ba

Polovina svjetskog bogatstva u rukama milionera

08.06.2016. / 7:30

pareNJUJORK, Milioneri predstavljaju jedan odsto svjetskog stanovništva, ali u svojim rukama drže gotovo polovinu privatnog svjetskog bogatstva, pokazuje godišnji izvještaj finansijske firme Boston konsalting grup.

Ukupno 18,5 miliona bogatih porodica drži 47 odsto svjetskog bogatstva akumuliranog u prihodima, uloga u bankama ili u akcijama, navodi se u ovom izveštaju.

Samo oni zajedno vrijede oko 78.800 milijardi dolara, što je nešto više od godišnjeg ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) svijeta.

U SAD se nalazi daleko najviše milionera, njih osam miliona, sljedi Kina sa dva miliona, ali su oni proporcionalno najbrojniji u Lihtenštajnu i Švajcarskoj.

Tokom 2015. godine medjutim nije bilo velikog porasta bogatstva, prema ovom izvještaju.

Privatno bogatstvo na svijetu je poraslo “samo” 5,2 odsto u odnosu na rast od sedam odsto 2014. godine, zbog finansijskih previranja, političke nestabilnosti i ekonomskih sankcija.

 “Rast privatnog bogatstva na svijetu izgubio je zamah 2015. godine posebno u razvijenim državama”, navode stručnjaci Boston konsalting grupe.

Prema izvještaju, bogatstvo akumulirano u ofšor centrima, gdje se nerezidentima nude niski porezi i diskrecija, poraslo je za tri odsto za godinu dana i dostiglo gotovo 10.000 milijardi dolara.
Švajcarska je i dalje najomiljenija ofšor destinacija za velike bogataše, ispred Singapura i Velike Britanije, navodi se u izvještaju.

Očekuje se prema izvještaju da će ofšor sektor rasti narednih godina uprkos regulatornim mjerama koje se uvode u borbi protiv izbjegavanja oporezivanja. Otkrića u Panamskim dokumentima objelodanila su veliku razmjeru upotrebe ofšor centara za izbjegavanje poreza, što je navelo medjunarodnu zajednicu da najavi novi plan borbe protiv te prakse. Beta

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!